Reklama

Reklama

Ospa wietrzna atakuje. Rekord zachorowań

Ospa wietrzna atakuje - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. W ubiegłym roku liczba zachorowań w Polsce przekroczyła 220 tysięcy. To rekord nienotowany od kilkunastu lat.

Rzecznik GIS Jan Bondar powiedział, że trudno wskazać jednoznacznie przyczynę wzrostu zachorowań. Często przy chorobach zakaźnych występują tak zwane epidemie wyrównawcze, kiedy w danej populacji jest dużo osób, które jeszcze nie przeszły tej choroby.

Bondar wyjaśnił, że szczepienia przeciwko ospie wietrznej są zalecane, więc nie są finansowane ze środków publicznych. Bezpłatnie są szczepione między innymi dzieci w domach dziecka, chore onkologicznie czy po przeszczepach.

Zwykle ospa wietrzna u dzieci ma łagodny przebieg. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową lub przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów.

Choroba ta długo rozwija się w organizmie. Od zetknięcia z wirusem do wystąpienia objawów mija od 10 do 21 dni. Najpierw na skórze dziecka pojawiają się niewielkie plamki i grudki, które wypełniają się płynem surowiczym. Pęcherzyki zmieniają się w strupki, które odpadają po tygodniu, dwóch, a nawet trzech.

Szczepionka przeciwko ospie wietrznej kosztuje około 200 złotych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy