Reklama

Reklama

Orędzie noworoczne prezydenta. "Nadchodzący rok będzie pełen wyzwań"

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne do Polaków. - Nadchodzący rok 2022 z pewnością też będzie pełen wyzwań. Głęboko wierzę jednak w to, że sobie z nimi poradzimy, bo jako Polska i Polacy nieraz udowadnialiśmy, że potrafimy przezwyciężyć nawet największe problemy - powiedział. - Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Pamiętajmy, że to, co nas Polaków łączy, jest mocniejsze i trwalsze niż to, co nas dzieli - dodał.

- Kończący się rok 2021 postawił przede nami wiele trudnych wyzwań. Był to już kolejny rok naszych zmagań z pandemią koronawirusa, który wpłynął na nasz codzienność i zmienił nasze przyzwyczajenia, a przede wszystkim pozbawił wielu Polaków zdrowia, a co gorsze, także i życia. Pragnę wyrazić moje głębokie współczucie wszystkim, którzy z powodu pandemii stracili swoich bliskich - zaczął prezydent Andrzej Duda

Jak podkreślił, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie wciąż dochodzi do nowych zakażeń SARS-CoV-2. Nadal też wiele osób trafia do szpitali.

Reklama

- Z całego serca dziękuję tysiącom lekarzy, pielęgniarek i ratownikom medycznym, którzy również w tej chwili walczą o zdrowie i życie wielu naszych rodaków. Dziękuję za państwa olbrzymi wysiłek i poświęcenie. Równocześnie chciałbym kolejny raz ponowić mój apel do każdego, kto jeszcze tego nie zrobił - szczepmy się. Państwo polskie zapewniło szczepionkę każdemu, kto chce skorzystać z tej możliwości. Każdy może zaszczepić się pierwszą, drugą, a teraz i trzecią dawką przypominającą. Skorzystajmy z tej najlepszej możliwości ochrony życia i zdrowia swojego, ale także i innych. To od nas zależy, jak szybko pokonamy pandemię - podkreślił prezydent. 

Inflacja. Andrzej Duda: Oczekuję od rządu i parlamentu kolejnych działań

Andrzej Duda przypomniał, że pandemia koronawirusa to także wyzwanie dla naszej gospodarki. - Dzięki dobrym decyzjom i szybkim działaniom udało nam się obronić miejsca pracy. Bezrobocie jest w naszym kraju najniższe od wielu lat. Polska gospodarka powróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Kontynuujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne, to dobre informacje. Jednak długoterminowe skutki pandemii to także rosnąca inflacja. Cały świat zmaga się dziś z niespotykanym od wielu lat wzrostem cen. To także jedno z głównych zmartwień polskich rodzin, dlatego podpisałem ustawę, która obniża akcyzę na prąd i paliwa i oczekuję od rządu i parlamentu podejmowania kolejnych działań, które będą skutecznie chronić portfele Polaków - dodał.

Kryzys na granicy. Prezydent: Jesteśmy dumni z naszych funkcjonariuszy i żołnierzy

Prezydent przypomniał, że w mijającym roku Polska "stała się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki".

- Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, a także, a może przede wszystkim - dzięki postawię tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb, w tym strażaków, zdaliśmy egzamin jako państwo i obywatele. Pokazaliśmy naszą determinację w obronie naszej granicy z Białorusią i udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo europejskiej wspólnoty. Jesteśmy dumni z naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy dowiedli, jak wielkim zobowiązaniem jest dla nich noszenie polskiego munduru. Pamiętajmy, że również w tę noc sylwestrową wielu z nich strzeże naszych granic - podkreślił. 

Jak dodał prezydent, sprawy naszego bezpieczeństwa wiążą się ściśle z bezpieczeństwem naszego regionu. - Osobiście rozmawiałem w ostatnich tygodniach z wieloma światowymi przywódcami. Zawsze spotykałem się z całkowitym zrozumieniem i pełnym uznaniem dla naszych działań. Polska jest wiarygodnym parterem w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział.

Zobacz też: Kiedy sklepy były puste, a kościoły pełne...

Życzenia od prezydenta Andrzeja Dudy

- Drodzy rodacy, szanowni państwo. Nadchodzący rok 2022 z pewnością też będzie pełen wyzwań. Głęboko wierzę jednak w to, że sobie z nimi poradzimy, bo jako Polska i Polacy nieraz udowadnialiśmy, że potrafimy przezwyciężyć nawet największe problemy - stwierdził prezydent.

- Chcę w tym wyjątkowym dniu złożyć państwu głęboko z serca płynące życzenia. Byśmy niezależnie od różnic poglądów i spraw, które nas dzielą, a także głębokich emocji, które często nam towarzyszą - potrafili ze sobą rozmawiać, podać sobie rękę, uśmiechnąć się do siebie nawzajem. Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Pamiętajmy, że to, co nas Polaków łączy, jest mocniejsze i trwalsze niż to, co nas dzieli. Wszystkim państwu życzę szczęśliwego nowego roku - przekazał prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje