Reklama

Opozycja domaga się informacji w Sejmie na temat majątku prezesa PKN Orlen

Klub KO złoży na najbliższym posiedzeniu Sejmu wniosek o informację na temat majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka - zapowiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska na konferencji prasowej pt. "Szlakiem dworów Daniela Obajtka". Na miejscu obecny był także brat szefa PKN Orlen Bartłomiej Obajtek, który na bieżąco komentował wypowiedzi posłów zarzucając im kłamstwa.

Agnieszka Pomaska, której towarzyszył kolega klubowy Zbigniew Konwiński, zorganizowali w sobotę konferencję prasową w Kopalinie, w powiecie wejherowskim pt. "Szlakiem dworów Daniela Obajtka". Obok dwojga polityków stanął brat szefa PKN Orlen Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Stoimy przed jedną z posiadłości, która należy do rodziny państwa Obajtków. Mówimy o rodzinie, dlatego, że powiązania, przepływy finansowe, przepływy nieruchomości w ramach rodziny prezesa największej spółki giełdowej w Polsce, są rzeczywiście niewiarygodne. I każdego dnia odkrywamy nowe takie miejsca. I to jest miejsce symbol - mówiła Pomaska.

Reklama

Zdaniem posłanki KO, dziś "cały aparat państwa jest zaangażowany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Daniela Obajtka".

- Będziemy domagali się zwołania posiedzenia komisji sejmowych oraz informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu, żeby tę sprawę wyjaśnić. I najważniejsze: wzywamy pana premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego - ale także chcielibyśmy poznać opinię pani premier Beaty Szydło - czy rzeczywiście kryją, czy rzeczywiście cały aparat państwa będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Obajtka - oświadczyła Pomaska.

Akt darowizny od 23-latka? 

Zbigniew Konwiński podał, że nieruchomość w Kopalinie ojciec Daniela i Bartłomieja Obajtka otrzymał 20 lipca 2003 r. w akcie darowizny od 23-letniego mieszkańca południa Polski. - Dokument ten zawiera też umowę ustanowienia użytkowania, akt został zawarty również z udziałem Daniela Obajtka - dodał.

Poseł stwierdził, że obecny szef PKN Orlen jest "kwintesencją rządów PiS-u". - Nie byłoby Daniela Obajtka, gdyby nie Kaczyński i jego partia - dodał.

Brat Obajtka zarzucał kłamstwa: Wstyd panie pośle

- Okłamuje pan społeczeństwo, wstyd dla posła, aby tak się zachowywać. Ile lat jest prezesem Daniel Obajtek, panie pośle? Prezesem spółki jest trzy lata, a wy sięgacie 18 lat wstecz, gdzie ani Daniel, ani ja nie pełniliśmy żadnych funkcji publicznych - komentował Bartłomiej Obajtek. Podkreślił, że to on od 2014 r. jest właścicielem posiadłości w Kopalinie.

- W normalnym państwie, gdzie w sposób sprawny działa prokuratura, tę sprawę badałby już niezależny sąd (...) Przyjdzie dzień, kiedy Prawo i Sprawiedliwość straci władzę i my tę sprawę od początku do końca nie tylko wyjaśnimy, ale każdy, kto w tę sprawę jest zamieszany poniesie odpowiedzialność karną - powiedziała Pomaska.

Odnosząc się do wypowiedzi parlamentarzystów Bartłomiej Obajtek podkreślił, że to "półprawdy, kłamstwa, pomówienia i nic więcej".

- Tylko tyle potraficie. Pani poseł nie godzi się okłamywać społeczeństwa i ingerować w życie prywatne osób. Przecież badaliście i sprawdzaliście oświadczenia majątkowe w czasie waszych rządów i nic nie znaleźliście. Proszę nie opowiadać ludziom kłamstw - podkreślił brat Daniela Obajtka.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama