Reklama

Reklama

Opozycja chciała rozszerzenia dodatku węglowego. Komisje odrzuciły wnioski

Komisje energii, klimatu i aktywów oraz komisji finansów publicznych wprowadziły jedynie redakcyjne poprawki do rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym, odrzucając przy tym wnioski opozycji o rozszerzenie wsparcia na inne paliwa. Jak tłumaczyła minister klimatu Anna Moskwa, ustawa dotyczy jedynie węgla, a na inne surowce nie ma embarga.

Projekt dodatku węglowego zakłada wypłatę 3 tys. złotych dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak przypomniała minister Anna Moskwa, do 30 czerwca był obowiązek wpisywania się do tej ewidencji.

Komisje odrzuciły poprawki opozycji, przewidujące m.in. rozszerzenie dodatku m.in. na gospodarstwa domowe, używające oleju opałowego czy pelletu. Jak wyjaśnia minister klimatu Anna Moskwa, na te paliwa nie ma embarga na import z Rosji. Poprawka ta została zgłoszona jako wniosek mniejszości.

Reklama

11 miliardów na dodatki węglowe

Zakładany w projekcie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Projekt przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. 

Wiceminister finansów Piotr Patkowski oszacował, że z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w projekcie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Opozycja zgłosiła także poprawkę, zakładającą wykreślenie z projektu artykułów dotyczących procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak mówiła posłanka KO Izabela Leszczyna, przepisy te stwarzają możliwość przejmowania niewypłacalnych banków przez spółki Skarbu Państwa, w tym takie, które nie prowadziły wcześniej działalności bankowej. Przepisy te pozwalają spółce Skarbu Państwa stać się bankiem - podkreślała.

Wiceminister Patkowski wyjaśniał z kolei, że przepisy to efekt pewnych zastrzeżeń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie regulacje.

Anna Moskwa: Dodatek bez sprawdzania progu dochodowego

Po posiedzeniu komisji minister klimatu spotkała się z dziennikarzami w Sejmie. - Teraz bez sprawdzania progu dochodowego kierujemy dodatek węglowy dla każdego gospodarstwa domowego. (...) Dodatek będzie wypłacany przez gminę od momentu wejścia w życie ustawy. Bardzo prosty wniosek, identyfikujący właściwie tylko dane osobowe i sprawdzający czy obywatel złożył wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - mówiła Anna Moskwa. Dodała, że wypłata środków nastąpi w ciągu 30 dni.

Minister mówiła też o źródłach importu węgla, który ma zastąpić dostawy z Rosji. - Umowy na węgiel, który będzie dostarczany głównie drogą morską do Polski, przede wszystkim przez podmioty Skarbu Państwa, to jest też ponad 7 mln (ton). To dane z wczoraj. Dzisiaj jest prawdopodobnie więcej, bo każdego dnia nowe kontrakty są zawierane - zapewniła. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy