Reklama

Reklama

Opolskie: Co trzecia osoba na L4 złapana na oszustwie

W wyniku tegorocznych kontroli opolski ZUS zakwestionował co trzecie "chorobowe". Jak informuje Sebastian Szczurek z ZUS w Opolu, ubezpieczyciel cofnął zasiłki w wysokości 1,2 mln zł.

Opolski ZUS podsumował kontrole zwolnień lekarskich po trzech kwartałach 2019 r. Po 1948 kontrolach prawidłowości wykorzystywania zaświadczeń o niezdolności do pracy, okazało się, że 615 osób zostało pozbawionych ich prawa do zasiłku chorobowego. To oznacza, że suma zablokowanych do wypłaty świadczeń to blisko 1,2 mln zł. Lwia część z tych pieniędzy była wypłacona. Teraz ZUS domaga się ich zwrotu.

Co trzecia osoba oszukiwała

"Z naszych danych wynika, że w województwie opolskim problem ze stosowaniem się do zaleceń lekarzy miało aż 32 procent wszystkich korzystających z czasowej niezdolności do pracy. Co trzecia osoba robiła na chorobowym to, czego nie powinna, na przykład pracowała. To proporcje znacznie wyższe niż średnia w kraju, która oscyluje wokół 13-14 procent" - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

Reklama

Podczas L4 latał na paralotni

Tylko podczas trzeciego kwartału tego roku pracownicy opolskiego oddziału ZUS sprawdzili, jak kurowało się na zwolnieniu lekarskim ponad 600 ubezpieczonych w regionie. Okazało się, że 124 osoby, które były zwolnione od świadczenia pracy, wcale się nie leczyło. Wśród symulantów była osoba, która podczas chorobowego uczestniczyła w kursie latania na paralotni.

"Jeśli sytuacja jest ewidentna, to z dbałości o stan finansów w funduszu chorobowym, zawieszamy wypłatę zasiłku albo dochodzimy zwrotu już wypłaconych świadczeń, najczęściej zasiłku chorobowego. Jeśli to nie pracodawca, a ZUS jest płatnikiem zasiłku chorobowego, to ma obowiązek wypłacić go w prawidłowej wysokości i terminowo. Jednak ma też prawo weryfikować czy ubezpieczeni, którzy ubiegają się o jego wypłatę, właściwie wywiązują się ze swoich obowiązków, czyli czy w sposób zgodny z prawem wykorzystują zwolnienie lekarskie od pracy. Podobne uprawnienia ma pracodawca, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych powyżej 20 zatrudnionych" - podkreśla Szczurek.

Masowe kontrole w całym kraju

Od stycznia do końca września bieżącego roku, w skali całego kraju ponad 110 tys. osób zostało poddanych kontroli prawidłowości wykorzystywania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Suma zasiłków - głównie chorobowych - których wypłatę podważyły 43 oddziały ZUS w całym kraju, wyniosła 21,7 mln zł, zaś tylko za trzeci kwartał tego roku była to kwota 7 mln zł.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy