Reklama

Reklama

Onkolodzy: Polska w ogonie Europy pod względem skuteczności leczenia raka

Polska jest w ogonie Europy pod względem skuteczność leczenia raka - alarmują onkolodzy. "Chociaż w terapii wielu rodzajów nowotworów dokonał się ogromny postęp, wskaźniki 5-letnich przeżyć w naszym kraju odbiegają o 5-10 punków procentowych w porównaniu z innymi państwami europejskimi" - mówi Joanna Didkowska z Krajowego Rejestru Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii.

O ile w leczeniu nowotworów hematoonkologicznych, raka gruczołu krokowego i piersi jest postęp, tak - jak twierdzą onkolodzy - nawet nie osiągamy średniej europejskiej.

Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder zwraca uwagę, że 70 procent osób chorych na raka w Polsce zgłasza się do lekarza, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium i jedynie, co można zrobić to przedłużyć życie.

Dlatego - jak podkreślają lekarze - tak ważne są badania przesiewowe, dzięki którym można wykryć nawet stany przedrakowe.

Reklama

W sobotę 3 lutego w 30 ośrodkach onkologicznych w całym kraju dzień drzwi otwartych. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem będzie można wykonać podstawowe badania, w tym mammografię i cytologię, a także skorzystać z konsultacji specjalistów.

Szczegółowa lista placówek jest dostępna na stronie Polskiej Unii Onkologii (PUO).

Warszawskie Centrum Onkologii zaprasza od 9.00 do 14.00

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy