Reklama

Reklama

Olga Tokarczuk zwolniona z podatku od Nagrody Nobla. Rozporządzenie weszło w życie

Rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk we wtorek weszło w życie.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało dwa tygodnie temu rozporządzenie Ministra Finansów, w którym - jak czytamy - "zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii."

Zaznaczono, że zaniechanie to "ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.", co oznacza, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać potencjalni polscy nobliści, którzy w tym czasie zostaliby uhonorowani nagrodą.

Reklama

Decyzja ministra finansów

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk. Krótko po tym, ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie laureatce zdobycia nagrody.

Podatku od literackiej Nagrody Nobla nie płaciła Wisława Szymborska, która została uhonorowana tym wyróżnieniem w 1996 r.

Prace nad nową powieścią

Tokarczuk jest autorką m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. 

Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy