Olga Tokarczuk w "La Repubblica": Mam zaufanie do mechanizmów demokracji
Pisarka Olga Tokarczuk powiedziała rzymskiemu dziennikowi "La Repubblica", że ma duże zaufanie do mechanizmów demokracji i funkcji parlamentu. Opowiedziała też o swym wyjątkowym spotkaniu z inną noblistką Wisławą Szymborską, która pogratulowała jej twórczości.
Olga TokarczukGUILLAUME HORCAJUELO PAP/EPA
W opublikowanej w piątek rozmowie z włoską gazetą, przeprowadzonej na targach książki we Frankfurcie, laureatka literackiej Nagrody Nobla podkreśliła, że rozumie słowo "polityka" bardzo szeroko.
"Według mnie uprawia się politykę w każdym momencie życia; to co jemy jest polityką, to jak traktujemy zwierzęta jest polityką, natura jest polityką. Są nią także nasze ubrania" - uważa Tokarczuk. "Nawet śmieci to polityka" - dodała.
"Jest różnica między mężczyznami i kobietami w określaniu tego, co jest polityczne, a co nie jest. Uważam, że kobiety mają bardziej rozszerzone horyzonty, potrafią patrzeć na politykę wiążąc ją życiem" - powiedziała pisarka.
Tokarczuk o polskiej polityce
Pytana o przyszłość Polski po niedawnych wyborach parlamentarnych wygranych przez PiS Tokarczuk odpowiedziała: "W moim kraju, właśnie za tego rządu, przyjęta została ustawa, która zakazuje edukacji seksualnej w szkole". "Zależy mi na tym, by sprecyzować, że mimo wszystko mam wielkie zaufanie do mechanizmów demokracji, do hamującej funkcji parlamentu" - zaznaczyła Tokarczuk.
Anegdota o Szymborskiej
Wyznała, że jej ulubioną literacką noblistką jest Wisława Szymborska i opowiedziała anegdotę.
"Pewnego dnia, jakieś 20 lat temu byłam w Krakowie w kawiarni, w której zwykle spotykałam się z przyjaciółmi. W pewnym momencie widzę tam siedzącą przy małym stoliku Wisławę Szymborską. Z nieśmiałości i z wielkiego przejęcia udawałam, że jej nie rozpoznaję. Mimo, że ją uwielbiałam, nie chciałam jej przeszkadzać. Po chwili czuję rękę na ramieniu, to ona podeszła, by się przedstawić. Czyż to nie jest niezwykłe? Ja byłam wtedy młodą pisarką, a ona podeszła, żeby mnie poznać. Powiedziała: 'Olga, chcę ci pogratulować twoich książek" - wspominała Tokarczuk.
Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla za rok 2018
Po otrzymaniu Bookera za "Biegunów" pisarka mówiła: "Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej. Wchodzę na inny poziom rozgrywek". Rzeczywistość i Akademia Szwedzka potwierdziły jej przeczucia. Olga Tokarczuk jest laureatką Literackiego Nobla za 2018 rok.
Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.
Olga Tokarczuk to pisarka, która nie waha się angażować w życie społeczne i wypowiadać publicznie sądów nie zawsze popularnych. Zabierała głos w sprawie uchodźców i praw mniejszości. Od zawsze deklarowała się jako feministka. Sprzyja też ekologom.Nils Jorgensen/REX/ShutterstockEast News
Olga Tokarczuk to rzadki przypadek pisarki cenionej zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie "Na Przełaj". W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść - "Podróż ludzi Księgi". Książkę, zanim opublikowała ją oficyna Przedświt, odrzuciło wiele znanych i prestiżowych wydawnictw, które musiały poniewczasie żałować swojego sceptycyzmu, bo przyznały książce nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.
Wielkim sukcesem pisarki była jej trzecia powieść - "Prawiek i inne czasy" (1996). W 2007 roku wydała książkę "Bieguni" nominowaną do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS, a także nagrodzoną Nike (2008). W 2008 roku "Bieguni" zdobyli Literacką nagrodę Nike, a dekadę później, w 2018 roku, książka, której angielskie wydanie nosi tytuł "Flights" (tłum. Jennifer Croft), otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera.Marek Lasyk/REPORTER East News
Po "Biegunach" Tokarczuk wydała książkę, która sama określa jako "thriller moralny". "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w 2017 Agnieszka Holland przeniosła powieść na srebrny ekran. Film "Pokot" miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera.
W 2014 roku ukazały się "Księgi Jakubowe", za które autorka w 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką "Nike" (po raz drugi, po "Biegunach"). Wśród książek Tokarczuk są też zbiory opowiadań: "Gra na wielu bębenkach" (2001), "Ostatnie historie", esej o powieści Bolesława Prusa "Lalka i perła" (2000), książka "Anna In w grobowcach świata" (2006) powstała w ramach międzynarodowej serii "Mity" a także zbiór esejów "Moment niedźwiedzia". Ostatnia książka Tokarczuk to "Opowiadania bizarne" z 2018 roku.
Źródło tekstu: PAPWojciech PacewiczReporter
Pisarka pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zdjęcie z 2006 rokuAdrian Spula/ReporterEast News
Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako pokojówka w londyńskim hotelu i psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są z czasów, gdy pracowała jako pokojówka. FACUNDO ARRIZABALAGAPAP