Reklama

Okrągłe urodziny Wikipedii. Internetowa encyklopedia kończy 20 lat

Polska Wikipedia to jedna z przeszło 300 wersji językowych największej na świecie encyklopedii internetowej. Obecnie to ogólnoświatowe kompendium wiedzy składa się z ponad 56 mln haseł i jest 13. najpopularniejszą stroną w sieci - czytamy na polsatnews.pl. 15 stycznia Wikipedia skończyła 20 lat.

"Z okazji 20. urodzin Wikipedii świętujemy siłę ludzkiej współpracy, kreatywności i ciekawości. Świętujemy z ludźmi, naszymi wolontariuszami i sympatykami, dzięki którym Wikipedia istnieje" - przekazała społeczność wikipedystów. 15 stycznia 2001 roku Jimmy Wales i Larry Sanger uruchomili Wikipedię.

Tak, jak w przypadku wielu innych narzędzi i systemów, początkowo Wikipedia miała duży problem z językiem polskim.

- Na samym początku polska Wikipedia miała osobny serwer, ponieważ oprogramowanie oryginalnej nie rozpoznawało polskich liter. Na początku XXI wieku nie było oczywiste, że da się z nich korzystać w internecie - wspomina Michał Buczyński, prezes Wikimedia Polska, stowarzyszenia promującego Wikipedię. 

Reklama

Polska strona w czołówce

Społeczność wikipedystów to dziś ponad 280 tys. osób, z czego polską wersję językową edytuje kilka tysięcy osób. Wikipedia nie jest projektem komercyjnym i za tworzenie nowych haseł nie otrzymuje się pieniędzy. Tym niemniej polska wersja językowa kilka lat temu znalazła się na czwartej pozycji pod względem ilości haseł w danym języku, wyprzedzając m.in. wersję francuską i hiszpańską, mimo że w tych językach mówi więcej osób.

- Obecnie zajmujemy dziesiątą lokatę, co przy około trzystu wersji językowych nadal jest świetnym wynikiem - ocenia Natalia Szafran-Kozakowska, specjalistka ds. wspierania społeczności w Wikimedia Polska.

Urodziny encyklopedii twórcy zamierzają świętować przed monitorami razem z resztą światowej społeczności wikipedystów. Z powodu pandemii nie będzie wspólnego zdmuchiwania świeczek.

Przeczytaj więcej na polsatnews.pl.

Polsatnews.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy