Reklama

Ogrzewasz dom gazem? Te dopłaty pozwolą obniżyć rachunki

Dopłaty do gazu w 2023 roku mają formę refundacji kosztów podatku VAT i obowiązują od 1 stycznia. Na zwrot może liczyć około 300 tys. gospodarstw domowych. Refundacja jest wypłacana na podstawie faktury za gaz. Jakie kryteria muszą spełniać osoby ubiegające się o dopłatę do gazu? I co trzeba zrobić, żeby otrzymać zwrot VAT?

  • Odbiorcy gazu ziemnego mogą ubiegać się o zwrot 23% podatku VAT. Wystarczy złożyć wniosek i załączyć odpowiednie dokumenty. Trzeba tylko spełniać określone kryteria.
  • Dopłata do gazu będzie się różnić w zależności od jego zużycia w danym gospodarstwie domowym.

Kto może się ubiegać o dopłatę do gazu w 2023?

Dopłata do gazu w 2023 roku przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają dom lub mieszkanie za pomocą gazu ziemnego. Oznacza to, że zwrotu nie otrzymają osoby korzystające z tego paliwa wyłącznie do gotowania lub podgrzewania wody użytkowej. Co więcej, piec musi być wpisany do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków)

Reklama

Ważne jest to, że starając się o refundację, należy spełnić również kryterium dochodowe. Ile ono wynosi? To zależy od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Przy wariancie jednoosobowym dochód nie może przekroczyć 2100 zł. Jeżeli chodzi o gospodarstwa wieloosobowe, wówczas kryterium to 1500 zł na osobę

Dopłaty do ogrzewania gazem – jak uzyskać zwrot VAT?

Dopłaty do ogrzewania gazem ziemnym w formie refundacji kosztów podatku VAT odbywają się od 1 stycznia 2023 roku. Wynika to z faktu, że od tego momentu została przywrócona stawka podatku VAT wynosząca 23%

Dopłaty do gazu wypłaca się na podstawie złożonego wniosku, do którego należy dołączyć fakturę za gaz. Trzeba to zrobić w terminie do 30 dni od momentu jej otrzymania.

Wniosek o "dopłatę do gazu"

Za rozliczenie zwrotów odpowiedzialne są samorządy. Zatem wszelkie dokumenty składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Wnioski można składać do 31 grudnia 2023. Co konkretnie trzeba w nich załączyć? Razem z wnioskiem trzeba złożyć

  • umowę lub jej kopię zawartą przez odbiorcę gazu z przedsiębiorstwem zajmującym się dystrybucją tego rodzaju paliwa;
  • fakturę za dostarczenie gazu;
  • dowód opłaty faktury;
  • oświadczenia dotyczące zarobków oraz wielkości gospodarstwa domowego.

Ile wynosi zwrot VAT za gaz? Dla każdego gospodarstwa domowego ta kwota będzie inna, ponieważ różnica wynika z jego zużycia. Jednak dla każdego dopłatą do gazu będzie zwrot 23% stawki VAT z opłaconej faktury. Przelew trafi na konto, którego numer podaje się we wniosku. 

Jaka jest obecnie cena za gaz?

W grudniu 2022 roku została przyjęta ustawa, której celem była ochrona odbiorców gazu ogrzewających swoje mieszkania za pomocą tego paliwa. W efekcie, ceny surowca zostały zamrożone na poziomie 200,17 zł za MWhPrzedsiębiorcy handlujący gazem nie mogą oferować cen wyższych od tej kwoty.

Od stycznia 2023 wrócił 23% podatek VAT za gaz (w 2022 roku stawka wynosiła 0%). Osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania tym paliwem, których dochody nie przekraczają określonego progu, mogą ubiegać się o refundację w formie zwrotu.

Czytaj też:

Gaz-System: Gazociąg Gustorzyn-Wronów z potwierdzonym wsparciem z UE

Polska będzie dostarczać gaz Ukrainie? "Trzeba zmienić system"

Bez gazu i z obowiązkową fotowoltaiką. UE szykuje rewolucję w budynkach od 2028 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: refundacja | ogrzewanie gazem | ogrzewanie domu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy