Reklama

Reklama

Ofensywa CBA. Szeroko zakrojona akcja w całej Polsce

W środę późnym wieczorem i w czwartek rano doszło do szeroko zakrojonej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Agenci wkroczyli w Warszawie do siedziby PZU i Straży Miejskiej. Weszli także do 16 urzędów marszałkowskich w całej Polsce.

CBA w siedzibie PZU

W środę wieczorem agenci CBA weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II w Warszawie w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych.

"Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie" - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Według "Gazety Polskiej", która napisała o sprawie, przetarg mógł kosztować grupę PZU 200 mln zł. Chodzi o umowę na oprogramowanie zawartą w październiku 2004 roku przez PZU Życie.

"Na tę chwilę możemy potwierdzić, że służby państwowe zabezpieczyły dokumentację w spółce. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami celem pomocy w wyjaśnieniu sprawy" - poinformowało PAP biuro prasowe PZU.

Reklama

"To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów" - powiedział Kaczorek.

Jak podało RMF FM, postępowanie to pokłosie niedawnego audytu przeprowadzanego przez nowe władze Ministerstwa Skarbu we wszystkich spółkach.

CBA w siedzibie Straży Miejskiej w Warszawie

Z kolei w czwartek agenci CBA wkroczyli do siedziby Straży Miejskiej w Warszawie. 

"Zabezpieczają dokumentację dotyczącą niektórych przetargów i zamówień publicznych" - poinformował Piotr Kaczorek.

"W ramach śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzimy działania dotyczące nieprawidłowości przy tych przetargach" - powiedział Kaczorek.

"Wcześniej CBA zabezpieczyło dokumentację w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy" - wyjaśnił.

Jak ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM, istnieje podejrzenie, że doszło do przestępstwa m.in. przy zakupie paliwa i wyposażenia samochodów.

CBA w urzędach marszałkowskich

Funkcjonariusze CBA weszli też w czwartek do 16 urzędów marszałkowskich w całej Polsce.

Agenci rozpoczęli kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Kaczorek wyjaśnił, że "kontrola dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał".

Jak sprecyzował, kontrolą objęte są "określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013".

"Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro" - poinformował Kaczorek.

Zaznaczył, że działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

"Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy