Reklama

Reklama

Odznaczenie dla Krzysztofa Krawczyka. Pośmiertnie przyznali je radni województwa łódzkiego

Na scenie muzycznej był obecny przez dekady, a jego niedawna śmierć wstrząsnęła Polakami. Krzysztofa Krawczyka, jednego z najpopularniejszych piosenkarzy, postanowili upamiętnić radni łódzkiego sejmiku wojewódzkiego. W czwartek przyznali mu Odznakę za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

Artysta zmarł 5 kwietnia w Łodzi, w wieku 74 lat. Pochowano go na leśnym cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie wokalista od lat mieszkał z żoną.

Z wnioskiem o odznaczenie wystąpiły władze samorządowe powiatu zgierskiego. Wniosek o uhonorowanie Krzysztofa Krawczyka został przyjęty przez radnych sejmiku jednogłośnie. Odznaka za Zasługi dla Województwa Łódzkiego jest przyznawana wybitnym obywatelom regionu - postaciom, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego województwa. Dotychczas odznakę przyznano 28 osobom i instytucjom.

Reklama

Legenda polskiej estrady

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy, a 10 lat później rozpoczął karierę solową. W latach 70. wylansował m.in. przeboje "Jak minął dzień", "Parostatek" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

Na początku lat 80. Krawczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z życia artystycznego. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. wrócił na stałe do Polski.

Krawczyka wyróżniał prezydent i samorząd

W 2000 r. wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregowiczem, z którym nagrał płytę "Daj mi drugie życie". W 2002 r. ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", a w kolejnych latach - m.in. "To, co w życiu ważne", "Tacy samotni" i "Nigdy nie jest za późno".

W 2004 Krawczyk otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wtedy też, wraz z pozostałymi Trubadurami, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Sześć lat temu miasto Łódź przyznało mu odznakę "Za Zasługi", a w 2017 r. wraz z zespołem Trubadurzy otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy