Reklama

Reklama

Odra. Wyniki badań z Wiednia pokrywają się z Polskimi

Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że wyniki badań toksyn w glonach z Odry przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim. Dodała również, że na wyniki zawartości toksyn w rybach i małżach nadal trzeba czekać.

- Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to wyniki badań toksyn w glonach. Te wyniki, które otrzymaliśmy, są tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim - powiedziała w środę Golińska podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dotychczasowych prac dotyczących sytuacji powstałej na Odrze.

Wiceminister dodała, że jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży.

- Na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać - stwierdziła.

Reklama

Środowe spotkanie ekspertów

Golińska poinformowała, że w środę odbyło się kolejne spotkanie ekspertów, w trakcie którego dokonano podsumowania dotychczasowych prac, dotychczasowych wyników badań i analiz, które były wykonywane. Celem środowego spotkania była również próba odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śnięcia ryb, a także wstępne założenia do raportu który zostanie zaprezentowany 30 września.

- Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn - dodała wiceminister.

Wskazała, że dotychczas wykonano blisko 21 tysięcy badań wody. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy