Reklama

Odkrycie IPN pod Hrubieszowem. Prawdopodobnie to szczątki ofiar UPA

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w miejscowości Liski pod Hrubieszowem (woj. lubelskie) szczątki trzech osób. Badacze poszukiwali miejsca pochówku Polaków, którzy zginęli w 1945 roku z rąk członków Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane badaniom sądowo-medycznym, a następnie identyfikacji genetycznej - poinformował w piątek IPN.

Prace w Liskach prowadzone były w dniach 5 czerwca oraz od 6 do 8 lipca. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwał miejsca pochówku ofiar zamordowanych w 1945 r. przez członków UPA z sotni "Wowky".

Identyfikacja DNA pozwoli ustalić tożsamość ofiar

Poszukiwania zakończyły się ujawnieniem i ekshumowaniem szczątków należących do trzech osób. Spoczywały one na niewielkiej głębokości w pojedynczych jamach grobowych, w bezpośrednim sąsiedztwie polnej drogi. Jako miejsce ich ukrycia wykorzystano płytkie doły powstałe po glinie wybranej z ziemi. Przy szczątkach nie ujawniono żadnych artefaktów.

Reklama

Prace prowadzono w ramach czynności Prokuratury Powiatowej w Hrubieszowie, a następnie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Identyfikacja genetyczna szczątków pozwoli ostatecznie potwierdzić ich tożsamość. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy