Reklama

Reklama

Odbyła się rozmowa szefów polskiej i francuskiej dyplomacji

O przyszłość relacji Polski i Francji w obliczu wyzwań stojących przed Europą rozmawiali telefonicznie szefowie dyplomacji Polski i Francji: Witold Waszczykowski i Jean-Yves Le Drian. Polska jest gotowa na "nowe otwarcie" w stosunkach dwustronnych - wskazał szef polskiego MSZ.

W komunikacie MSZ przekazanym w poniedziałek PAP zaznaczono, że była to pierwsza rozmowa ministra Waszczykowskiego z Jean-Yvesem Le Drianem od objęcia przezeń teki ministra do spraw Europy i zagranicznych.

Minister Waszczykowski - podano w komunikacie - "składając gratulacje i życzenia owocnej i pełnej sukcesów misji Jeanowi-Yvesowi Le Drianowi" odniósł się też do długiej tradycji partnerskiej współpracy Polski i Francji.

Szef polskiego MSZ "wskazał podczas rozmowy, że Polska jest gotowa na +nowe otwarcie+ w stosunkach bilateralnych i podjęcie wspólnych inicjatyw i projektów, także na forum Unii Europejskiej i NATO".

Reklama

Zauważył też, że "konstruktywny dialog Polski i Francji jest niezbędny w dążeniu do znalezienia rozwiązań dla kryzysów, z którymi zmaga się Unia Europejska", a także wyraził przekonanie o "wyjątkowej roli formatu Trójkąta Weimarskiego w budowaniu bezpiecznej i bliskiej potrzebom obywateli Europy".

Jak poinformowano, "ministrowie umówili się także na osobiste spotkanie w najbliższy czwartek przy okazji szczytu NATO w Brukseli oraz na początku czerwca w Paryżu, a ponadto minister Waszczykowski zaprosił szefa francuskiej dyplomacji do złożenia wizyty w Polsce.

Socjalista Jean-Yves Le Drian objął 17 maja funkcję ministra spraw zagranicznych i ministra do spraw europejskich w rządzie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Le Drian pełnił funkcję ministra obrony w rządzie byłego prezydenta Francois Hollande'a.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy