Reklama

Reklama

Od Arłukowicza do Zandberga, czyli subiektywny alfabet roku

W naszym alfabecie 2019 roku znalazło się 18 nazwisk. Nie ma tu Jarosława Kaczyńskiego, Rafała Trzaskowskiego czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Są za to inni, o których głośno było w minionym roku. Czy usłyszymy o nich również w kolejnym?

A - Arłukowicz Bartosz

2019 rok może zaliczyć do udanych. Arłukowicz osiągnął jeden z najlepszych wyników w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dał o sobie znać też kilka dni temu, kiedy ogłosił, że będzie startował na przewodniczącego PO.

B - Banaś Marian

Jego nazwisko w 2019 roku było odmieniane przez wszystkie przypadki. Banaś pełnił funkcję szefa KAS, ministra finansów, a do dziś pozostaje szefem NIK. Mimo pojawiających się wokół jego nazwiska poważnych wątpliwości (ujawnił je materiał telewizji TVN), Banaś pozostaje na stanowisku i nie zamierza podać się do dymisji. W 2020 roku zapewne jeszcze o nim usłyszymy.

Reklama

C - Chrzanowski Marek

Czy ktoś jeszcze pamięta Marka Chrzanowskiego, słynne "szumidła" i tzw. "aferę KNF"? Mimo że "afera KNF" wybuchła jeszcze w 2018 roku, to o Marku Chrzanowskim było głośno jeszcze na początku 2019 roku. Dziś pozostaje wspomnieniem.

D - Duda Andrzej

Urzędujący prezydent 2019 rok może zaliczyć do bardzo udanych. Do historii przejdzie fakt, że to za jego prezydentury zniesiono wizy do USA. Duda rozgościł się też w fotelu lidera prezydenckich sondaży. Jeśli utrzyma tendencję przyszłoroczna reelekcja będzie formalnością.

E - Emi

"Afera hejterska" w Ministerstwie Sprawiedliwości była jednym z ważniejszych wydarzeń polskiej sceny politycznej w minionym roku. Zaczęło się od pani Emilii, posługującej się internetowym skrótem "Emi". W wyniku afery z resortem pożegnał się wiceminister Łukasz Piebiak, a na ulicach dochodziło do kolejnej fali protestów.

G - Glapiński Adam

Dziś szef Narodowego Banku Polskiego ma się dobrze i z dumą ogłasza kolejne sukcesy, jak sprowadzenie złota do Polski. Jeszcze niedawno wisiały nad nim ciemne chmury związane z wynagrodzeniami w NBP. Glapiński przetrwał próbę.

H - Hołownia Szymon

Niespodziewany kandydat na prezydenta, o którym jeszcze głośniej powinno być w 2020 roku.

J - Jachira Klaudia

Jachira wypromowała się przez kontrowersyjne filmiki wrzucane do sieci. Być może niewielu usłyszałoby o nich, gdyby nie zostały nagłośnione przez TVP. Również z tego powodu Jachira może cieszyć się dziś mandatem posła KO.

K - Kuchciński Marek

Niewiele zabrakło, by dotrwał do końca kadencji. Słynne już "loty Kuchcińskiego" sprawiły, że musiał pożegnać się ze stanowiskiem marszałka Sejmu. Co ciekawe, nie przeszkodziło mu to, by znowu zostać posłem.

L - Lubnauer Katarzyna

Przejęła Nowoczesną po Ryszardzie Petru, weszła w mariaż z Platformą Obywatelską i współtworzyła Koalicję Obywatelską. Nieoczekiwanie pod koniec roku zrezygnowała z przewodniczenia Nowoczesnej (zastąpił ją Adam Szłapka). Miała odwagę przyznać, że wyniki wyborów okazały się dla KO porażką.

M - Morawiecki Mateusz

Prawo i Sprawiedliwość po czterech latach rządzenia znów wygrało wybory parlamentarne, a misję powołania nowego rządu znów powierzono Morawieckiemu. Premier miał więc powody do radości, ale też smutku - w 2019 roku zmarł jego ojciec, były opozycjonista i polityk Kornel Morawiecki.

N - Neumann Sławomir

Przewodniczący klubu PO-KO musiał zapłacić posadą za słowa, których używał podczas spotkania z lokalnymi działaczami Platformy na Pomorzu. A to, jak silne dolegliwości żołądkowe wywołuje u Neumanna miasto Tczew, przejdzie do historii 2019 roku w polskiej polityce.

P - Pawłowicz Krystyna i Piotrowicz Stanisław

Przy literce "P" zrobiliśmy wyjątek i umieściliśmy tu dwa nazwiska. Po wyborach parlamentarnych kontrowersyjni politycy żegnali się z Sejmem, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości kilka tygodni później. Oto nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

S - Sekielscy Tomasz i Marek

Głośny film pt. "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w polskim Kościele wywołał burzę, której skutki widać do dzisiaj. W 2020 roku planowana jest druga część ich produkcji.

T - Tusk Donald

Były premier pożegnał się ze stanowiskiem szefa Rady Europejskiej, ale też został nowym przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W 2020 roku ma się mocniej zaangażować w polską politykę, ale wyklucza start w wyborach prezydenckich. W 2019 roku wydał też autobiografię "Szczerze".

W - Wittkowicz Sławomir

Strajk nauczycieli był jednym z najważniejszych wydarzeń 2019 roku. Główną rolę odgrywał Sławomir Broniarz z ZNP, ale równie twardym negocjatorem okazał się Sławomir Wittkowicz z FZZ. Strajk zakończył się niepowodzeniem - zarówno związków, jak i strony rządowej. Pierwsi nie doczekali się zrealizowania swoich postulatów, drudzy musieli zrobić ukłon w stronę nauczycieli i przekazać im minimalne podwyżki. Koniec końców ze sporu nikt nie wyszedł zwycięsko.

Z - Zandberg Adrian

Wspólnie z Robertem Biedroniem i Włodzimierzem Czarzastym dał drugie życie Lewicy, jednocześnie zdobywając najlepszy wynik indywidualny w wyborach do parlamentu. "Trójgłowa" Lewica weszła do Sejmu, a Zandberg być może będzie jej kandydatem na prezydenta.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy