Reklama

Od 3 stycznia można dostać 135 tys. zł. Tak duże pieniądze jednak nie dla wszystkich

Od przyszłego tygodnia Polacy mogą ubiegać się o korzystniejsze dofinansowanie wymiany pieca czy termomodernizacji domu. To dlatego, że 3 stycznia rusza nabór wniosków w programie Czyste Powietrze 2023. Wysokość wsparcia wzrośnie do nawet 135 tys. złotych, jednak nie wszyscy mogą liczyć na taką pomoc. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wsparcie? Jakie są nowe progi dochodowe i gdzie złożyć dokumenty?

 • Najważniejsze cele programu Czyste Powietrze to walka ze smogiem i chęć efektywniejszego zarządzania energią w gospodarstwach domowych. 
 • Polscy obywatele z możliwości dopłat do wymiany starych pieców oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych korzystają od września 2018 roku. 
 • Inicjatywa realizowana będzie przynajmniej do 2029 roku, jednak od 3 stycznia spodziewać należy się kilku poważnych modyfikacji. W związku z tym przedstawiamy najważniejsze zmiany w programie Czyste Powietrze 2023.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Od 3 stycznia 2023 kilka modyfikacji

Zmiany w programie Czyste Powietrze zaczną obowiązywać od 3 stycznia 2023 roku. Do najważniejszych modyfikacji, na jakie powinni przygotować się polscy obywatele, zaliczyć możemy przede wszystkim:

Reklama

 • wyższe dofinansowanie
 • podniesienie progów dochodowych
 • możliwość rozszerzenia wniosku w ramach programu Czyste Powietrze o termomodernizację domu (o ile wcześniej wniosek dotyczył wyłącznie wymiany pieca)
 • obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego lokalu
 • ścieżki bankowej programu 

W przypadku ostatniego warunku, będzie można otrzymać kredyt bankowy z dofinansowaniem na częściową spłatę zobowiązania na inwestycje rozpoczęte do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku w bank. 

Czyste Powietrze 2023. Wyższe progi dochodowe i większe wsparcie

Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa przekazała w oficjalnym komunikacie, że maksymalne dofinansowanie w ramach nowej odsłony programu Czyste Powietrze wzrośnie od 3 stycznia m.in. z uwagi na wzrost cen usług i produktów.

Okazuje się jednak, że obywateli będą obowiązywać również wyższe progi dochodowe, które przy wyższym wsparciu wyniosą odpowiednio:

 • 1894 zł (wcześniej 1564) na osobę w gospodarstwie wieloosobowym 
 • 2651 zł (wcześniej 2189) na osobę w gospodarstwie jednoosobowym

Maksymalna dotacja wzrośnie wówczas z 47 do 99 tys. złotych. Natomiast przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrastają odpowiednio:

 • do 1090 zł (z 900 zł) w gospodarstwach wieloosobowych
 • do 1526 zł (z 1260 zł) w gospodarstwach jednoosobowych

W tym przypadku wsparcie wyniesie maksymalnie 135 tys. złotych (przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup oraz montaż pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną). Uprzednio kwota ta oscylowała w granicach 79 tysięcy złotych. 

Warto również pamiętać, że beneficjenci podwyższonego i maksymalnego wsparcia mogą ubiegać się o 50 procent dotacji w ramach prefinansowania inwestycji. 

Dla kogo Czyste Powietrze 2023? Nie wszyscy mogą skorzystać z programu

Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli bądź współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także wydzielonych  lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą znajdujących się w budynkach jednorodzinnych. Wsparcie przysługuje wyłącznie osobom fizycznym. 

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza?

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze muszą zostać dostarczone do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW) odpowiedniego dla terenu województwa, w którym zlokalizowany jest budynek mieszkalny. Dokumenty należy złożyć stacjonarnie w urzędzie lub przez internet. 

Formularz wniosku wraz z załącznikami i instrukcją, jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza powinien być dostępny w Portalu Beneficjenta na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także w serwisie gov.pl.

Jak złożyć wniosek online o dotację w ramach programu Czyste Powietrze?

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze przez Portal Beneficjenta, należy założyć profil na tej platformie. Umożliwi to pobranie dokumentu w formie elektronicznej, który następnie trzeba wypełnić i przesłać przez portal do właściwego FOŚiGW.

Trzeba jednak pamiętać, aby wydrukować wniosek z Portalu Beneficjenta, opatrzyć go własnoręcznym podpisem i dostarczyć w postaci papierowej do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (osobiście, drogą pocztową lub kurierem). 

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze przez rządowy portal gov.pl, na stronie należy wejść w zakładkę "Nieruchomości i środowisko", a następnie wybrać opcję "Skorzystaj z programu czyste powietrze". Po kliknięciu opcji "Złóż wniosek", zostaniemy poproszeni o zalogowanie na stronie login.gov.pl. 

Następie wystarczy wypełnić wniosek o dofinansowanie i dołączyć niezbędne załączniki jako skany lub dokumenty elektroniczne. Wniosek o dofinansowanie Czystego Powietrza trzeba podpisać elektronicznie np. poprzez profil zaufany i wysłać go. 

Czytaj również:

Chcesz założyć panele fotowoltaiczne? Oto na jakie dofinansowanie możesz liczyć

Jak ograniczyć rachunki za energię i ogrzewanie? Wymiana źródła ciepła to za mało

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy