Reklama

Reklama

Obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym

W piątek, po miesięcznym opóźnieniu w "Monitorze Polskim" ukazało się prezydenckie obwieszczenie o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym. Poza siedmioma wakatami w Izbie Cywilnej i jednym wolnym miejscu w Izbie Karnej, obwieszczenie mówi też o wolnych miejscach w nowo powołanych izbach SN: Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej.

Piątkowe opublikowanie w Monitorze Polskim obwieszczenia prezydenta oznacza, że dopiero teraz może ruszyć nabór sędziów do Izb - które od trzech miesięcy - kiedy weszła w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym - istnieją tylko na papierze. 

Opóźniona procedura oznacza, że przez miesiąc - od piątku 29 czerwca  - Krajowa Rada Sądownictwa może przyjmować zgłoszenia sędziów kandydujących do Sądu Najwyższego. Potem będzie je musiała zaopiniować. Ponieważ jednak będzie już koniec lipca - a sierpień to tradycyjnie okres urlopowy - wydania opinii można się spodziewać najwcześniej na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa  pod koniec września.

Reklama

Oznaczałoby to, że nowych sędziów Sądu Najwyższego prezydent Andrzej Duda będzie mógł powołać w październiku. Czyli pół roku po wejściu w życie reformy sądu.

Kolejni sędziowie SN odmawiają składania oświadczeń

W piątek, kolejni z najstarszych sędziów Sądu Najwyższego odmówili szefowi Krajowej Rady Sądownictwa składania oświadczeń o stanie zdrowia.

29 czerwca, upływa wyznaczony przez szefa KRS termin - w którym według Leszka Mazura - sędziowie powinni uzupełnić swoje oświadczenia w sprawie chęci dalszego orzekania w SN.

We wszystkich czterech przypadkach, sędziowie SN powołują się na wynikającą z konstytucji nie-odwoływalność i na tej podstawie odmawiają udziału w procedurze opisanej w nowej ustawie. 

Tomasz Skory

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy