Obrady komisji sprawiedliwości. 47 poprawek PiS
PiS złożyło 47 poprawek do prezydenckich projektów dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Krótko po godz. 22.00 w środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaczęła omawiać poprawki PiS oraz opozycji do obu projektów.
Na początku posiedzenia komisja nie poparła wniosku opozycji o odrzucenie projektu w drugim czytaniu. Teraz zajmuje się poprawkami.
Waldemar Żurek, rzecznik KRS zasugerował, aby obrady komisji zostały przełożone na czwartek, aby wszyscy zainteresowani mogli przyjść i zabrać głos.
Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz nie zgodził się jednak na taką zmianę.
Generalnie poprawki PiS mają charakter doprecyzowujący i legislacyjny. 38 poprawek opozycji zmierza głównie do wykreślenia najbardziej krytykowanych zapisów obu projektów.
Najważniejsza poprawka PiS w sprawie KRS przewiduje wykreślenie własnej wcześniejszej poprawki, że kandydatów do KRS mogły zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.
Najważniejszą poprawką PiS w sprawie SN jest przyznanie prawa wnoszenia skargi nadzwyczajnej do SN także prezydentowi RP. Według innej poprawki, badając skargę nadzwyczajną, SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości - jak głosi projekt - ale również tylko w części. Kolejna poprawka PiS doprecyzowuje, że skargę taką można by składać od orzeczeń sądów powszechnych i wojskowych.
Inna poprawka PiS głosi, że prezydent RP określi regulamin SN po zasięgnięciu opinii Kolegium SN, z zastrzeżeniem, że nie byłoby to konieczne przy wydawaniu pierwszego takiego regulaminu.
Komisje zajmują się projektami Andrzeja Dudy w związku ze złożeniem w środę, podczas II czytania obu projektów, kolejnych poprawek.