Reklama

Reklama

Obchody Narodowego Święta Niepodległości [relacja na żywo, cz. 2]

Z okazji Dnia Niepodległości w całym kraju odbyły się 63 zgromadzenia. W samej Warszawie przeszły trzy duże marsze. Pierwszy, organizowany przez KOD wyruszył około godz. 13. Uczestnicy "Marszu Niepodległości" przemaszerowali z Ronda Dmowskiego pod Stadion Narodowy. Z kolei z Placu Zamkowego wyruszył marsz zorganizowany przez Koalicję Antyfaszystowską. Dane o frekwencji podali szef MSWiA i prezydent Warszawy. Liczby te różnią się od siebie. Tymczasem w Krakowie mają miejsce uroczystości organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Relację poprowadziła Aleksandra Gieracka

Pierwsza część relacji na żywo. Zobacz

Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę powrotu w 1918 r. do Warszawy Józefa Piłsudskiego, który do końca I wojny światowej osadzony był w Magdeburgu. Ten dzień uznaje się za odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach zaborów.   

Reklama

[Koniec relacji na żywo]

20.14

W Dniu Niepodległości ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak złożył kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu oraz w miejscu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 

20.07

"Przed nami są ogromne wyzwania, przed nami są reformy, zmiany, które przeprowadzamy tutaj w Polsce, ale też i to, o czym mówił pan premier Jarosław Kaczyński, najpoważniejsze wyzwanie, które przed nami stoi, (to) uporządkowanie spraw w Europie" - mówiła w Krakowie premier.

Jak dodała, nie jest to tylko i wyłącznie kwestia "budowania dalszego rozwoju Europy, myślenia w kategoriach UE jako instytucji, która ma scalać, która ma wzmacniać jej członków". 

"Ta reforma musi być przeprowadzona, bo dzisiaj my tego wzmocnienia ze strony UE, mimo że jesteśmy ważnym jej członkiem, nie czujemy. I mówimy bardzo głośno i mamy odwagę stawiać te sprawy, że te zmiany muszą być przeprowadzone" - powiedziała szefowa rządu.

19.40

- To szczególny dzień w roku 11 listopada - święto niepodległej Rzeczypospolitej, 98. w tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918 roku, kiedy to zakończyła się I wojna światowa, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad polską armią. W praktyce oznaczało to początek polskiej państwowości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Świdniku.

Jak podkreślił, to wielkie wydarzenie ukształtowało Polaków na następne lata. Prezydent mówił, że o niepodległość trzeba było walczyć także po 1939 roku, "najpierw przeciw okupacji niemieckiej, a potem przeciwko komunistycznemu zniewoleniu".

"To była walka o niepodległość, to była walka o niepodległość, która doprowadziła nas do wolności, jaka przyszła w 1989, 1990, 1991 roku, do odradzającej się Rzeczypospolitej, w której dzisiaj żyjemy, którą dzisiaj budujemy" - powiedział Duda.

"My dzisiaj walczymy o niepodległość swoją pracą, każdy z nas, swoim staraniem o to, by być razem, o to by budować coś, co się nazywa tkanką społeczną, o to także by służyć innym" - dodał.

19.36
Z okazji Dnia Niepodległości Pałac Prezydencki w Warszawie został podświetlony w narodowych barwach.

Podobne iluminacje pojawiły się w wielu miejscach w Polsce.

19.33
Obchody Dnia Niepodległości podsumowała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy poinformowała, że w Marszu Niepodległości wzięło udział 60 tys. osób, a w marszu KOD 27 tys. uczestników.

Wcześniej Ewa Gawor, szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa, informowała, że władze miasta nie liczyły uczestników zgromadzeń i nie będą podawać frekwencji. 

Z kolei kilkadziesiąt minut temu szef MSWiA Mariusz Błaszczak podał, że według szacunków policji w "Marszu Niepodległości" wzięło udział 75 tys. osób, z kolei w marszu KOD w kulminacyjnym momencie szło 10 tys., a w wydarzeniach na Polach Mokotowskich (kończących marsz KOD) było kilkaset osób.

19.18
Tymczasem prezydent Andrzej Duda jest w Świdniku, gdzie uczestniczy wraz z mieszkańcami we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

19.15

19.03

- Tak jak wolność nie jest dana raz na zawsze, tak i zwycięstwo. Dlatego musimy ciężko pracować. (...) Bądźmy dalej biało-czerwoną drużyną, która będzie stała na straży naszej suwerenności - mówi premier Beata Szydło.

19.00
Po Jarosławie Kaczyńskim głos zabiera premier Beata Szydło.

18.53

- Musimy dążyć do zwycięstwa, do trwałego zwycięstwa, do takiej sytuacji, w której można powiedzieć: jest Polska niepodległa, będzie Polska niepodległa, będzie niepodległy wielki naród polski - zakończył swoją przemowę Jarosław Kaczyński. 

Na słowa prezesa sala reagowała gromkimi oklaskami i hasłami: "Jarosław, Jarosław".

18.49

-  Nie możemy zapomnieć także o sprawach wewnętrznych, prawdy, którą wyraził prezydent, że Polska pęknięta jest Polską słabszą. Jest płaszczyzna jedności. Tą płaszczyzną musi być zabieganie o te zmiany w Europie, o to by Europa nie brnęła dalej w kierunku, który ostatecznie musi oznaczać jej klęskę, tylko żeby poszła w inną stronę. Macie państwo biało-czerwone flagi, tak to musi być biało-czerwony ruch! - mówi Kaczyński. Przemówienie Kaczyńskiego --> Kliknij!

- Z tego miejsca, wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy, mimo od różnic, chcą silnej Polski i silnej Europy - oświadczył prezes PiS. 

18.48
- Trzeba wierzyć, że niemożliwe jest możliwe. Trzeba wierzyć, że możemy zwyciężyć. Tylko wtedy fatalny dla Polski i Europy bieg wydarzeń może zostać odwrócony. Dziś wielkim zadaniem w Europie jest odwrócenie biegu wydarzeń - podkreśla Kaczyński. 

18.46

18.45

- Dzisiejszy świat dzieli się na silniejszych i słabszych. I jest jedyna odpowiedź na to, co łączy się z tym podziałem, to jest zwiększać swoją siłę, być silniejszym pod każdym względem, do aspektu militarnego skończywszy na kulturze. I o tym musimy myśleć, 27 lat po czerwcu 1989 r. - mówi prezes PiS.

18.41

- Przyszła wolność, której musimy bronić, bo nie jest tak, by kiedykolwiek była zapewniona na zawsze - mówi Kaczyński.

- Czy możemy powiedzieć, że nie ma problemów? Bardzo bym chciał tak powiedzieć, ale niestety nie mogę powiedzieć, że nasza wolność, suwerenność, prawo do podejmowania decyzji nie jest przez nikogo podważana (...) - mówi.

18.39

- Dzisiaj piękny dzień, święto narodowe, i piękne miejsce, w którym jesteśmy - zaczyna swoje wystąpienie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Dwa lata temu, tu w tym dniu, miałem zaszczyt zgłosić kandydata na prezydenta RP pana Andrzeja Dudę - mówi. Sala reaguje oklaskami.

- Byli tacy, którzy uważali, że to jakiś wyraz naszej bezradności, nie wierzyli, ale niemożliwe okazało się możliwe. Andrzej Duda zwyciężył i służy dziś Polsce niepodległej i wielkiemu dziełu, które podjęliśmy - kontynuuje prezes PiS.

18.36
W Krakowie w hali "Sokół" rozpoczynają się obchody zorganizowane przez PiS.

18.22
Zobacz relację Interii z dzisiejszego Marszu Niepodległości

18.21
Zobacz relację Interii z dzisiejszego marszu KOD

18.15
Policja poinformowała, że w całym kraju odbyły się 63 zgromadzenia, wzięło w nich udział w sumie 120 tys. osób 

18.12
- Cieszę się, że obchody w Warszawie odbyły się pokojowo. Dzięki dobrej współpracy z organizatorami zgromadzeń doprowadziliśmy do tego, że nie mamy poważnych wydarzeń - zaznaczył Komendant Stołecznej Policji Robert Żebrowski.

18.10
- 86 tys. wzięło udział w zgromadzeniach w Warszawie - powiedział z kolei Komendant Główny Policji Mariusz Szymczyk.

- Nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych wydarzeń, poza użyciem pirotechniki - dodał. 

18.05
- Uroczystości przebiegły bezpiecznie. Jest to niewątpliwie zasługa policji. Polska policja zapewniła bezpieczeństwu wszystkim tym, którzy chcieli manifestować. Obserwowaliśmy bardzo dobry rezultat pracy policji - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej podsumowującej zabezpieczenie obchodów 11 listopada.

- Nie doszło do wydarzeń, z którymi mieliśmy do czynienia w 2012 i 2013 r, kiedy doszło do burd - mówił. 

Jak mówił Błaszczak: Wedle szacunków policji w "Marszu Niepodległości" wzięło udział 75 tys., w marszu KOD w kulminacyjnym momencie wzięło udział 10 tys., a w wydarzeniach na Polach Mokotowskich było kilkaset osób. W zgromadzeniu Antyfy w kulminacyjnym punkcie wzięło udział do 900 osób.

18.02

Na placu Powstańców Warszawy zakończył się już, zorganizowany przez koalicję ugrupowań lewicowych i anarchistycznych, marsz antyfaszystowski pod hasłem "Za wolność naszą i waszą". Uczestnicy zatrzymywali się na trasie m.in. przed Pałacem Prezydenckim, Zachętą, Uniwersytetem Warszawskim i Ministerstwem Finansów.Skandowano "Warszawa wolna od faszyzmu", niesiono hasła "Razem przeciw faszyzmowi", "Polska biała tylko zimą", "No pasaran".

18.00
Służby sprzątają ulice Warszawy. Na większości ulic przewrócono normalny ruch, autobusy wróciły na swoje trasy.

17.56
W Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego trwa koncert kończący Marsz Niepodległości. 

Większość uczestników opuściła już okolice stadionu, część postanowiła pozostać do końca zgromadzenia, które zaplanowane jest do godz. 20

17.49
O godz. 17. rozpoczęła się na Wawelu msza, w której uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

17.44

"Dziś jest szczególny dzień. Byliśmy w Krakowie, Warszawie i wielu miejscach w całej Polsce. Święto 11 listopada to nasze święto i nikt nam go nie zabierze. Nie pozwolimy na to" - mówił w trakcie zakończonego już zgromadzenia KOD Grzegorz Schetyna. Zwrócił uwagę, że 98 lat temu Józef Piłsudski rozpoczynał wielki, ostatni etap budowania niepodległej Polski.

"To był etap budowy wspólnoty, tego, co trzeba było zrobić po 123 latach rozbiorów; po podzieleniu naszego kraju, po okupacji" - dodał.

Rano Schetyna wraz z politykami PO złożył kwiaty na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu

17.38
Adrian Zandberg informuje na Twitterze, że marsz środowisk antyfaszystowskich zbliża się do placu Powstańców Warszawy.

17.34
Ponad tysiąc osób przeszło w piątek ulicami miasta w Szczecińskim Marszu Niepodległości zorganizowanym przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

17.30
Organizatorzy marszu KOD podają, że wzięło w nim udział nawet ok. 60 tys. osób. Ani warszawski ratusz, ani policja nie podały frekwencji zgromadzenia.

17.28
Zobacz, jak w ciągu dnia wyglądały uroczystości z okazji Dnia Niepodległości 

17.25

W Krakowie odbyło się I Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów z RMF FM. Na scenie pojawił się Grzegorz Markowski z zespołem Perfect.

Zobacz relację z wydarzenia 

17.18
W tej chwili pod Stadionem Narodowym odbywa się część artystyczna. 

17.12

Na scenie pod Stadionem Narodowym do uczestników "Marszu Niepodległości" przemawiali kombatanci. 

Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zwracając się do uczestników marszu, mówił że chciałby, by w przyszłym roku było ich jeszcze więcej. "Miejcie w swoich sercach tych, co zginęli za ojczyznę po to, żebyśmy mogli mieć Polskę wolną i niepodległą. Niech żyje Polska!" - mówił.

Głos zabrali także przedstawiciele różnych ruchów i organizacji uczestniczących w marszu, m.in. prezes Młodzieży Wszechpolskiej Bartosz Berk. "Co prawda rząd mówi, przynajmniej oficjalnie, że ograniczył imigrację od Polski, ale w naszym kraju przebywa milion Ukraińców, wśród których są osoby pobierające stypendia oraz środki z programu 500 plus. Jest mniejszość muzułmańska, która rośnie w siłę. Likwiduje się przemysł i sprzedaje zagranicznym inwestorom i korporacjom. Miliony Polaków musiały wyemigrować z kraju" - mówił.

17.10
Z kolei politycy PiS uczestniczą w zorganizowanych przez to ugrupowanie obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. W tej chwili trwa msza św. na Wawelu. Potem politycy PiS złożą kwiaty w kryptach, a następnie wezmą udział w spotkaniu w hali "Sokoła".

17.05
Ok. godz. 16 Marsz Niepodległości dotarł na błonia Stadionu Narodowego. Część uczestników już się rozeszła, część oczekuje na oficjalne zakończenie manifestacji.

Na błoniach ustawiono scenę, skąd przemawiali organizatorzy i uczestnicy manifestacji.

16.59

Od rana w całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Zobacz, co się działo w ciągu dnia 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy