O ile wzrosną ceny produktów spożywczych w 2023 roku? Najnowsze prognozy
2023 rok przyniesie kolejne podwyżki cen na sklepowych półkach. Drożyzna dotknie wszystkich, bo mowa o podstawowych produktach spożywczych. - Dobra wiadomość jest taka, że każdy kolejny kwartał będzie przynosił coraz niższe tempo wzrostu cen - zaznacza w rozmowie z Interią Jakub Olipra, starszy ekonomista banku Credit Agricole. I przedstawia prognozy.
Niestety, żywność dalej będzie drożeć, i to przez cały 2023 rok. Choć według ekonomistów najgorsze już za nami, nadal będziemy odczuwać wzrost cen podstawowych produktów spożywczych.
Narodowy Bank Polski w swoim raporcie o inflacji z listopada 2022 roku przewidywał, że najwyższy wzrost cen żywności nastąpi w IV kwartale 2022 roku i wyniesie 22,1 proc. r/r. Zgodnie z raportem w pierwszym kwartale 2023 r. ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc. rok do roku).
Jakub Olipra, starszy ekonomista banku Credit Agricole, potwierdza: - Uważamy, że w IV kwartale 2022 roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnęła swoje maksimum lokalne. To oznacza, że najgorsze w tej kwestii już za nami.
- Dobra wiadomość jest zatem taka, że każdy kolejny kwartał będzie przynosił coraz niższe tempo wzrostu cen - dodaje. Jednocześnie podkreśla: - W sklepach nie będzie jednak taniej. Ceny będą dalej rosnąć, tylko wolniej. Taki jest nasz scenariusz.
Jakub Olipra wskazuje, że nie ma produktu spożywczego, który w 2023 roku nie będzie drożał. - Jeżeli byśmy spojrzeli na strukturę poszczególnych kategorii, to nie widzimy nigdzie przestrzeni do spadku cen - podkreśla.
- Według naszych prognoz w nadchodzącym roku ceny pieczywa i produktów zbożowych wzrosną średniorocznie o około 13,3 proc. (w 2022 roku był to wzrost o 17,3 proc.) - przekazał nam ekonomista. Piekarze i przedstawiciele branży alarmowali o tym w rozmowach z Interią Biznes. Podwyżki wynikną m.in. z wyższych cen gazu, które nie zostały zamrożone dla przedsiębiorców.
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców "Społem" zrzeszający ponad 120 piekarni w całej Polsce apelował do posłów, aby przyjąć senacką poprawkę zamrażającą ceny gazu dla piekarni.