Reklama

Reklama

Nowy sondaż wyborczy: Zjednoczona opozycja wygrywa z PiS

Zjednoczona opozycja mogłaby liczyć na ponad 50 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu dla "Super Expressu". Co ważne, gdyby partie opozycyjne startowały z osobnych list, Zjednoczona Prawica także miałaby problem z utworzeniem rządu.

Gdyby KO, Polska 2050 i Lewica wystartowały z jedną listą, mogą liczyć na ponad 50-proc. poparcie - pokazują wyniki sondażu wykonanego przez Instytut Badan Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Między zjednoczoną opozycją (50,49 proc.) a Zjednoczoną Prawicą (34,60 proc.) byłoby wówczas blisko 16 pkt p.p. różnicy. Dalej jest Konfederacja, która mogłaby liczyć na 12,20 proc. głosów.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 21-22 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków. 

Sondaż: PiS nie mógłby liczyć na większość w Sejmie

Na pytanie, na którą partię głosowaliby ankietowani, większość podała PiS. Mogłoby liczyć na 34,8 proc. poparcia. Kolejną partią, na która zapytani oddaliby głos, jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,3 proc

Reklama

Dalej jest Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 12,63 proc, a następnie Lewica - 9,22 proc. Konfederacja i PSL mogłyby liczyć na odpowiednio 6,31 i  6,05 proc. W Sejmie nie znalazłby się Kukiz'15 (0,88 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0,35 proc.).

We wtorek pod auspicjami byłych prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego odbyło się spotkanie liderów opozycji. Wzięli w nim udział szefowie: PO - Donald Tusk, Nowej Lewicy - Włodzimierz Czarzasty, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Polski 2050 - Szymon Hołownia oraz Porozumienia - Jarosław Gowin. Spotkanie zorganizowano z okazji 25-lecia rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO pt. "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski".

Reklama

Reklama

Reklama