Reklama

Nowy sondaż parlamentarny. Sprawdzono dwa warianty startu opozycji

Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, Prawo i Sprawiedliwość wciąż wiodłoby prym. Według najnowszego sondażu pracowni Estymator Zjednoczona Prawica wygrałaby z wynikiem 36,4 proc. Na miejscu drugim byłaby Koalicja Obywatelska, a następnie Konfederacja. W wariancie wspólnego startu Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL koalicja ta uzyskałaby 14,1 proc. głosów.

Na pierwszym miejscu sondażu pracowni Estymator dla dla DoRzeczy.pl figuruje Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie) z wynikiem 36,4 proc. Wygrana dałaby jej 199 mandatów

Drugi rezultat uzyskałaby Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska), która może liczyć na 27,9 proc. głosów, czyli 140 mandatów - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu. Według badania szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Oba ugrupowania straciły w stosunku do poprzedniego badania z 8-9 marca. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zmalało o 0,5 proc., a dla Koalicji Obywatelskiej o 0,7 proc.

Reklama

Trzecie miejsce, z wynikiem 9,9 proc., zajęłaby Konfederacja (Nowa Nadzieja i Ruch Narodowy). Taki odsetek głosów dałby Konfederacji 40 mandatów. Poparcie dla tego ugrupowania wzrosło o 1,9 proc. względem poprzedniego badania.

Kolejne miejsce uzyskała Nowa Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem), która zdobyłaby 8,3 proc. głosów i 29 mandatów. Poparcie dla Lewicy spadło o 0,9 proc.

Polska 2050 w sondażu uzyskała poparcie na poziomie 8,1 proc., co dawałoby jej 31 mandatów. Zyskała od poprzedniego badania 1 pkt. proc. Z kolei wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej na poziomie 7,1 proc., który dawałby ludowcom 20 mandatów, oznacza spadek poparcia o 0,6 proc.

Poza Sejmem znalazłyby się Kukiz'15 (1 proc. poparcia) i AgroUnia wraz z Porozumieniem (0,9 proc.).

Sondaż. Wariant wspólnego startu Hołowni z PSL

Estymator zbadał także preferencje wyborcze przy założeniu, że Polska 2050 wystartuje do Sejmu wraz z PSL oraz że do walki o fotele poselskie stanie ugrupowanie Bezpartyjni Samorządowcy.

W takim układzie Zjednoczona Prawica/Kukiz'15 miałaby 36,7 proc. głosów i 198 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby uzyskać 26-proc. poparcie, czyli 127 mandatów. Trzecie miejsce zajęłaby koalicja Polski 2050 i PSL. Wspólna lista tych partii miałaby szansę na 14,1 proc. głosów i 65 mandatów.

Konfederacja w takim układzie dostałaby 10,2 proc. głosów i 43 mandaty, a Nowa Lewica miałaby szanse na 8,8 proc. głosów i 26 mandatów.

Do Sejmu nie dostaliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3 proc.) oraz AgroUnia i Porozumienie (0,5 proc.).

Szczegóły sondażu

Badanie przeprowadzone przez pracownię Estymator wykonano w 23-24 marca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1048 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. 

W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować w wyborach sejmowych i określiły, na którą partię.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy