Reklama

Reklama

Nowy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. PiS na czele, Polska 2050 ze spadkiem

Sześć ugrupowań w Sejmie, a PiS z wynikiem dwukrotnie wyższym niż zajmująca drugą lokatę Polska 2050 - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Badanie dostarcza również informacji, jak rozłożyłyby się głosy, gdyby partie tworzące Zjednoczoną Prawicę startowały osobno.

Na czele stawki pozostaje Zjednoczona Prawica, na którą chce zagłosować 34 proc. badanych, czyli dokładnie tyle samo, ile w poprzednim sondażu dla "Wydarzeń".

Dwa razy mniej wskazań pada na ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (17,1 proc.). Ugrupowanie "numer dwa" straciło niemal 3 punkty procentowe w stosunku do badania, które odbyło się w maju. Tuż za formacją Hołowni plasuje się Koalicja Obywatelska z 16,9 proc. w sondażu. To o 2,7 p.p. więcej niż w majowym badaniu.

Poza podium znalazły się: Lewica (9,5 proc.; bez zmian), Konfederacja (8,4 proc.; wzrost o 1,5 p.p.) oraz PSL-Koalicja Polska (6,6 proc.; więcej o 1,4 p.p.). 8,2 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Liczebność tej grupy zmniejszyła się - w maju "trudno powiedzieć" albo "nie wiem" odparło 9,4 proc. pytanych.

Reklama

W grupie siła

Sondaż dostarcza również informacji, jak rozłożyłyby się głosy, jeśli partie tworzące Zjednoczoną Prawicę startowałyby osobno, a dodatkowo swoje listy wystawiłaby Partia Republikańska Adama Bielana.

Wówczas na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 30,3 proc. wyborców, czyli niemal tyle samo, ile w analogicznym badaniu sprzed miesiąca. Oczko niżej uplasowałaby się Polska 2050 z wynikiem 17,4 proc., a więc ze spadkiem o 1,6 p.p.

Ugrupowanie Hołowni czułoby na plecach oddech Koalicji Obywatelskiej, mającej 16,8 proc. głosów - to o niemal 2 p.p. więcej niż w maju.
Na rozbiciu koalicji rządzącej mogłaby skorzystać Lewica, która otrzymałaby co dziesiąty głos. To podobny rezultat, co w poprzednim badaniu dla "Wydarzeń".

8,0 proc. otrzymałaby Konfederacja, a na progu wyborczym balansowałaby PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5 proc.

IBRiS zapytał także, czy PO zyska, a może straci po powrocie Donalda Tuska. O tym można przeczytać na polsatnews.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje