Reklama

Reklama

Nowy Ład i KPO. Zakończyło się spotkanie prezydenta z premierem

Rzecznik prezydenta poinformował, że zakończyło się konsultacyjne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawiecki dotyczące Nowego Polskiego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy. - Rozmowa dotyczyła kierunków, pomysłów, wdrażanych nowych rozwiązań - powiedział Błażej Spychalski.

Spotkanie rozpoczęło się w południe i trwało do godz. 14. Ze strony kancelarii Prezydenta uczestniczyli w nim szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, minister Adam Kwiatkowski oraz rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ze strony rządowej poza premierem Morawieckim w spotkaniu wzięli udział wiceministrowie finansów Sebastian Skuza i Piotr Patkowski, wiceminister funduszy i polityk regionalnej Waldemar Buda i oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

- Rozmowa dotyczyła kierunków, pomysłów, wdrażanych nowych rozwiązań. Proszę pamiętać, że kwestia Krajowego Planu Odbudowy była bardzo szczegółowo i wnikliwie omawiana przez prezydencką Radę do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sporo nowych rozwiązań, które zostały zawarte w KPO było wypracowanych na jej posiedzeniach - zaznaczył prezydencki rzecznik.

Reklama

Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł 

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. 

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

Nowy Polski Ład ma być nowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Reklama

Reklama

Reklama