Reklama

Reklama

Nowy ambasador RP w Czechach. Mirosław Jasiński odebrał nominację

Mirosław Jasiński odebrał we wtorek nominację na ambasadora RP w Czechach - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dyplomata otrzymał także odznakę Bene Merito za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Mirosław Jasiński to scenarzysta i reżyser, dyplomata i były wojewoda wrocławski. Był działaczem opozycji antykomunistycznej i jednym z założycieli podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 2001-2007 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w połowie września pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jasińskiego na stanowisko polskiego ambasadora w Czechach. We wtorek Jasiński odebrał nominację z rąk wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka.

Reklama

Warunkiem objęcia urzędu przez nowego ambasadora jest jednak złożenie listów uwierzytelniających prezydentowi. Obecny prezydent Czech Milosz Zeman od 10 października przebywa w szpitalu. Z uwagi na jego stan zdrowia wielu ambasadorów, na których wyraziły zgodę czeskie władze, nie może obecnie złożyć listów uwierzytelniających.

Według czeskiego resortu spraw zagranicznych praktyka dyplomatyczna pozwala ambasadorom, którzy nie spotkali się jeszcze z prezydentem wykonywać tylko część ich obowiązków. Najważniejsze ograniczenie dotyczy oficjalnych kontaktów z parlamentarzystami i członkami rządu. Ponadto ambasadorzy nie powinni udzielać wywiadów prasowych, a podległe im placówki nie powinny organizować poważnych imprez np. przyjęć związanych ze świętami państwowymi.

Czeskie MSZ przypomniało pod koniec października także, że w sytuacji, w której przyszły ambasador jest już w Pradze a nie złożył listów uwierzytelniających, formalnie szefem placówki pozostaje charge d'affaires wyznaczony przez poprzedniego ambasadora lub MSZ jego kraju.

Odznaka Bene Merito dla Mirosława Jasińskiego

Mirosław Jasiński - jak poinformowało MSZ - odebrał we wtorek również odznakę Bene Merito "przyznaną wcześniej wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej".

Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez ministra spraw zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL