Reklama

Reklama

Nowoczesne śmigłowce AW149 trafią do Polski. Szef MON podpisał umowę

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Świdniku umowę na dostawę 32 śmigłowców wielozadaniowych typu AW149. - Polska należy do grona liderów Sojuszu, jeżeli chodzi o wydatki na obronność - podkreślił polityk.

- Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych - powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. - To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy - zaznaczył. Minister wyraził zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

Reklama

Śmigłowce AW149. Kontrakt na kwotę ponad 8 mld zł

- Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce - zaznaczył, dodając, że pierwsze maszyny będą gotowe już w przyszłym roku, co jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym - zaznaczył - polskie władze podjęły decyzję, by "skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego". 

- Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku - powiedział Błaszczak.

Poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.

- Cieszymy się z tego, że sytuacja związana z odtwarzaniem rosyjskiego imperium zła została podczas szczytu NATO w Madrycie nazwana po imieniu. Polska należy do grona liderów Sojuszu, jeżeli chodzi o wydatki na obronność - powiedział minister obrony narodowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy