Reklama

NowoczesnaPL może być poważnym zagrożeniem dla PO

Na scenie politycznej jest miejsce dla NowoczesnejPL, która może być zagrożeniem dla PO - uważają eksperci. W południe w hali Torwar w Warszawie odbędzie się Kongres założycielski NowoczesnaPL, stowarzyszenia zainicjowanego przez Ryszarda Petru.

Politolog, profesor Ewa Marciniak stwierdza, że program gospodarczy NowoczesnejPL może przyciągnąć tak zwaną klasę średnią. Według profesor, większość partii politycznych skoncentrowana jest na programach socjalnych do dużego przemysłu, górników i rolników.

Tymczasem, jej zdaniem, to właśnie klasa średenia i średnie firmy są "niezaopiekowane politycznie". Politolog uważa więc, że pojawia się przestrzeń dla partii politycznej, która w jednoznaczny sposób deklaruje reprezentowanie interesów tego środowiska.

Zdaniem socjologa profesora Henryka Domańskiego, silną stroną nowego ugrupowania mogą być pomysły gospodarcze. Profesor uważa, że osoby, które tworzą NowoczesnąPL, kojarzone są z przedstawicielami nowego nurtu i krytykami obecnego systemu gospodarczo-politycznego.

Reklama

Z kolei, zdaniem profesor Marciniak, siłą stowarzyszenia Ryszarda Petru może być jego niezależność polityczna.

Zarówno profesor Marciniak jaki i profesor Domański uważają, że NowoczesnaPL może być zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. Profesor Domański wyjaśnia, że program skierowany do inteligencji, która do tej pory w większości była związana właśnie z PO, może do ugrupowania Ryszarda Petru przyciągnąć rozczarowanych działaniami rządzącej w Polsce od ośmiu lat partii.

Profesor Marciniak uważa, że jeśli w najbliższych wyborach NowoczesnaPL przekroczy 5-procentowy próg wyborczy, będzie to jej wielkim sukcesem.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy