Reklama

Reklama

​Nowoczesna: Zapewne poprzemy wniosek PO o wotum nieufności wobec rządu

Nowoczesna "zapewne" poprze wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło - zadeklarowała w rozmowie z PAP rzeczniczka ugrupowania Katarzyna Lubnauer. Dodała, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie klub Nowoczesnej.

PO zaprezentowała w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Szef klubu Platformy Sławomir Neumann poinformował, że kandydatem PO na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.

"Oczywiście ostateczną decyzję podejmie klub. Czasu mamy sporo, dlatego że wniosek ten będzie rozpatrywany dopiero zapewne w kwietniu, ponieważ musi minąć co najmniej 7 dni" - powiedziała Lubnauer.

Wiceszefowa Nowoczesnej zaznaczyła, że jej partia wielokrotnie apelowała o rozmowy z PO ws. wspólnego kandydata na stanowisko premiera. Jego ustalenie i złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności jej zdaniem było dobrą okazją do tego, żeby pokazać Polakom, iż opozycja jest w stanie współdziałać.

Reklama

"Uważamy, że to była stracona trochę okazja do tego, żebyśmy mieli wspólnego kandydata, że styl, w którym PO zaproponowała to wotum nieufności nie jest dobrą wróżbą na przyszłość" - podkreśliła.

"Styl, w którym prosi się o poparcie już po zgłoszeniu wniosku o wotum nieufności wraz z kandydatem niestety pokazuje, że szanse w przyszłości na porozumienie będą zdecydowanie mniejsze, że nie ma ze strony Platformy tej otwartości, która umożliwiłaby budowanie szerszej koalicji przed następnymi wyborami" - oceniła.

Jednak, jak dodała wiceszefowa Nowoczesnej, stosunek jej partii do wotum nieufności dla gabinetu PiS zależy od czego innego. "Zapewne poprzemy ten wniosek ze względu na naszą ocenę rządów PiS i rządu Beaty Szydło" - dodała.

Według Lubnauer, PO zdaje sobie sprawę, że Grzegorz Schetyna to jedynie kandydat techniczny na stanowisko premiera i zgodnie z arytmetyką sejmową nie ma żadnych szans na poparcie.

"Tego wymaga konstruktywne wotum nieufności, natomiast równocześnie myślę, że nie mieli specjalnie innego wyjścia, ze względu na to, że powołali gabinet cieni, więc jego szef jest naturalnym kandydatem" - stwierdziła.

Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje