Reklama

Nowoczesna ws. zakazu aborcji: Zgłosimy wniosek o odrzucenie projektu

Jeśli obywatelski projekt wprowadzający całkowity zakaz aborcji trafi pod obrady Sejmu, wówczas klub Nowoczesnej złoży wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu - zapowiedział w środę szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Pytał pozostałych szefów partii, czy będą popierać ten wniosek.

W połowie marca do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej usuwania ciąży.

Lider Nowoczesnej zabrał głos ws. zakazu aborcji

- Kiedy ta ustawa wejdzie do Sejmu, należałoby ją odrzucić w pierwszym czytaniu i my taki wniosek zgłosimy. Mam nadzieję, że zostanie poparty przez inne kluby - powiedział Petru na środowej konferencji prasowej.

- Chciałbym zapytać Grzegorza Schetynę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Kukiza i - jak zawsze - Jarosława Kaczyńskiego, jakie jest ich stanowisko. Oczekiwałbym jednoznacznej odpowiedzi - dodał lider Nowoczesnej.

Reklama

Polityk ocenił, że proponowana przez Inicjatywę "Stop aborcji" ustawa jest niehumanitarna i niesprawiedliwa. - Ona tak naprawdę zmusza kobiety, którym płód zagraża ich życiu, że może je czekać śmierć; to jest ustawa, która mówi, że kobieta ma rodzić dziecko pochodzące z gwałtu; to jest ustawa, która mówi, że w przypadku poronienia tak naprawdę prokurator (...) będzie ścigał te wszystkie kobiety. Nie dość, że mają traumę po poronieniu, to jeszcze będzie je ścigał prokurator - podkreślał Petru.

Według niego, przepisy w proponowanym kształcie stworzą "olbrzymie podziemie aborcyjne w Polsce, narażając kobiety na cierpienia". - Ja zupełnie nie rozumiem, jak można tego typu rozwiązania proponować - dodał szef Nowoczesnej.

Przypomniał, że w piątek o godz. 17.00 jego ugrupowanie organizuje przed Sejmem protest przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji.

Zapisy w projekcie

W projekcie Inicjatywy "Stop aborcji" znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe możliwości przeprowadzenia legalnej aborcji, której - w myśl aktualnie obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży - można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Projekt nakłada także na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji opowiedziało się w środę Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2014 r. zarejestrowano 977 zabiegów przerwania ciąży, o 226 więcej niż rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną aborcji było duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy