Reklama

Reklama

Nowela o ochronie zwierząt. Senator PiS: Podtrzymujemy dyscyplinę partyjną

- Podtrzymujemy dyscyplinę partyjną w głosowaniu nad nowelą o ochronie zwierząt. Ewentualne poprawki do noweli będziemy zapowiadać bliżej 13 października - zapowiedział we wtorek (29 września) szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski. Dodał, że będzie rekomendował przerwę przed głosowaniem poprawek w Senacie.

We wtorek na początku posiedzenia marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że zgodnie z decyzją konwentu seniorów, w porządku obrad posiedzenia nie znajdzie się punkt dotyczący noweli ustawy o ochronie zwierząt. 

- W związku z nieprzygotowaniem przez komisje senackie sprawozdań w tej sprawie punkt ten nie został uwzględniony w projekcie porządku obrad do zatwierdzenia przez Senat. Po przygotowaniu przez komisje sprawozdań w tej sprawie porządek obrad zostanie uzupełniony o ten punkt 13 października - podkreślił Grodzki.

"Podtrzymujemy dyscyplinę partyjną w głosowaniu"

Były wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział rano, że będzie przekonywał senatorów PiS, by poparli nowelę o ochronie zwierząt w takiej formie, w jakiej uzyskała konsensus w Sejmie. - Podejrzewam, że ponad 40 senatorów jest za tą ustawą w brzmieniu, jaki uzyskała ona w Sejmie - ocenił.

Reklama

Szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski poinformował dziennikarzy, że dodatkowe posiedzenie Senatu w sprawie noweli o ochronie zwierząt rozpocznie się 13 października o godz. 9.

- Rekomenduję, żebyśmy jeszcze przed głosowaniem zrobili trzygodzinną przerwę na przedyskutowanie poprawek. Wiele poprawek będzie, ale nadal podtrzymujemy do tej ustawy dyscyplinę partyjną w głosowaniu. (...) Może jeszcze będą jakieś poprawki, ale to będziemy zapowiadać bliżej 13 października - powiedział Martynowski.

PiS chce zdalnych obrad

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) zwrócił się z prośbą do marszałka Izby Tomasza Grodzkiego i większości senackiej o zmianę w regulaminie prac Senatu, aby umożliwić senatorom zdalne uczestnictwo w obradach. 

- Funkcjonujemy nadal w rygorach związanych z epidemią i w związku z tym złożyliśmy wniosek, żeby po raz kolejny dostosować regulamin prac Senatu do pandemii. (...) W trosce o zdrowie senatorów i wszystkich uczestniczących w pracach Senatu prosimy marszałka i większość senacką o umożliwienie trybu zdalnego obrad - mówił Pęk.

Długa lista uwag

W ubiegłym tygodniu senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi - rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) wyraził ubolewanie, że "w Sejmie nie odbyła się poważna debata na temat noweli". Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę tej ustawy, która będzie do przyjęcia.

Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy