Reklama

Reklama

Nowe narzędzie skarbówki. Nic się nie ukryje

Nie tylko konta, ale nawet skrytki bankowe mają być monitorowane przez system. W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem nowej ustawy, na mocy której ma powstać System Informacji Finansowej. Ma on umożliwiać służbom gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o rachunkach bankowych Polaków.

System Informacji Finansowej powstaje w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Mowa o ustanowieniu scentralizowanych mechanizmów, pozwalających na terminową identyfikację dowolnej osoby fizycznej lub prawnej posiadającej rachunki płatnicze i bankowe oraz skrytki depozytowe na terytorium kraju. 

Z nowego systemu mają korzystać mają prokuratura, sądy, policja, CBA, ABW, służby kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, żandarmerii, strażnicy graniczni oraz skarbówka.

Nowe narzędzie skarbówki i służb. Cel: Zwalczanie przestępczości

Ministerstwo Finansów wskazuje, że utworzenie systemu pozwoli na "zmniejszenie kosztów funkcjonowania organów publicznych, a jednocześnie zwiększy kontrolę nad działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach".

Reklama

W uzasadnieniu pada również argumentacja, że podstawowym celem gromadzenia tych informacji jest zwalczanie wyjątkowo groźnych zjawisk, takich jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu.

System Informacji Finansowej. Projekt Ministerstwa Finansów

Nowe narzędzie ma znacznie ułatwić lokalizowanie składników majątku na okoliczność postępowań. Obraz całego, rozproszonego majątku obywatela, ma być w prosty sposób dostępny dla służb.

Za projekt odpowiada Ministerstwo Finansów. Opracował go Generalny Inspektor Informacji Finansowej, wiceminister Sebastian Skuza.

Projekt został przyjęty przez rząd i 10 listopada trafił do Sejmu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

Czytaj też: Te grupy zapłacą mniej za prąd. Jesteś w jednej z nich?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy