Nowe dane Straży Granicznej. Kilkaset prób przekroczenia granicy
Na granicy z Białorusią odnotowano w środę prawie 170 prób nielegalnego przedostania się do Polski - poinformowała w mediach społecznościowych Straż Graniczna. Dodano, że "za pomocnictwo zatrzymano cztery osoby".

Z codziennych komunikatów publikowanych przez Straż Graniczną w mediach społecznościowych wynika, że presja na polsko-białoruskiej granicy wciąż trwa.
W środę odnotowano prawie 170 prób nielegalnego przedostania się do Polski.
"Wobec 25 osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano cztery osoby" - czytamy w komunikacie.
Presja na granicy polsko-białoruskiej. Migranci rzucali kamieniami i świecami dymnymi
Dzień wcześniej służby informowały o agresywnych zachowaniach migrantów.
"Migranci kilkukrotnie rzucając niebezpiecznymi przedmiotami i świecami dymnymi zaatakowali nasze służby" - podano w komunikacie.
Funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymali również obywatela Ukrainy. 25-latek, który seatem przewoził czterech cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.
Granica polsko-białoruska. Wprowadzono ustawę azylową
Od początku bieżącego roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 10,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
W związku z nieustającą presją na granicy, 27 marca zostało wprowadzone rozporządzenie dotyczące czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią.
Miało ono obowiązywać przez 60 dni, jednak pod koniec maja 2025 roku Sejm zdecydował o przedłużeniu czasowego ograniczenia prawa do azylu.
W opublikowanym w Dzienniku Ustaw dokumencie czytamy, że "prawo do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej może zostać czasowo ograniczone m.in. w przypadku gdy: działania podejmowane w ramach instrumentalizacji stanowią poważne i rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub społeczeństwa".
Strefa buforowa. Jak chroni granicę?
Ochronę granicy polsko-białoruskiej przed nielegalnymi przekroczeniami miała stanowić także zapora wzdłuż, której ustanowiono strefę buforową.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. SG podpisała umowy na dodatkowe wzmocnienie zarówno stalowej zapory jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
Od 13 czerwca na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje również strefa buforowa. Objęto nią odcinek o długości 60,67 km. To teren znajdujący się w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.