Reklama

Reklama

Nowa lista refundowanych leków jutro

Od jutra na listach refundacyjnych będzie więcej leków najmłodszych i seniorów. Ministerstwo zdrowia przedstawiło na konferencji nową listę leków refundowanych.

Resort zdrowia rozszerza program profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RS, który atakuje oskrzela i płuca wcześniaków. Dotychczas refundacją objęte były dzieci, które przyszły na świat do 28. tygodnia ciąży. Wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że od marca na refundację leku mogą liczyć również dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży. 

Profesor Ewa Helwich - konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii podkreśliła, że o tę refundację od dawna postulowało środowisko lekarzy i rodziców. Wyjaśniła, że wirus ten jest przyczyną wielu groźnych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzelików przebiegających z dusznością i zapalenie płuc. 

Reklama

Jest groźny dla życia wcześniaków, których płuca są niedojrzałe, jak i ich późniejszego zdrowia. 

Ministerstwo poinformowało również, że będzie przedłużony i poszerzony program dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Wiceminister zdrowia Marcin Czech powiedział, że dostęp do bezpłatnych leków dla seniorów został rozszerzony między innymi na leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K oraz na leki stosowane w leczeniu cukrzycy. 

Chodzi o doustne leki szeroko stosowane w leczeniu cukrzycy typu drugiego.

Inne leki, które będą włączone do refundacji, dotyczą chorób płuc i małopłytkowości. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy