Reklama

Nowa akcja ZUS. Będzie wiadomo, kto musi dopłacić. Ciebie też to dotyczy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje informacje o stanie kont za 2022 rok. Ponad 3 miliony płatników dowie się, czy konieczne będzie dopłacenie, czy też można liczyć na zwrot pieniędzy. Sprawdź, gdzie szukać danych o stanie konta płatnika i co zrobić ze znajdującymi się na nim informacjami o nadpłacie lub niedopłacie.

Stan rozliczenia z ZUS. Co to jest?

ZUS poinformował na swojej stronie internetowej, że od 7 stycznia 2023 roku rozpoczął rozsyłanie do płatników informacji o stanie ich kont w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z podanych danych wynika, że akcja obejmie ponad 3,1 miliona płatników.

Na koncie zapisywane są wszelkie transakcje dotyczące wpłat oraz rozliczonych należności. Znajdują się na nim także ewentualne informacje o zaległościach dla płatników rozliczających się ratalnie.

Kto dostanie informację z ZUSu? Jaką drogą zostanie dostarczona?

Dlaczego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje informację jedynie do ponad 3 milionów płatników, podczas gdy ubezpieczonych w ZUS jest ponad 13 milionów Polaków? Wynika to z faktu, że informacje o stanie rozliczeń na kontach płatników składek dotyczą jedynie pracodawców, a nie każdego pracownika, od którego pensji odprowadzane są ubezpieczenia społeczne.

Reklama

Komunikaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą jednak przekazywane listownie. ZUS wykorzysta do tego celu swoją Platformę Usług Elektronicznych. To właśnie po zalogowaniu się do PUE ZUS płatnik będzie mógł sprawdzić stan swojego konta za 2022 rok.

Stan rozliczenia — niedopłata, saldo zerowe, nadpłata. Co zrobić z rozliczeniem z ZUS?

W przypadku zauważenia na swoim koncie niedopłaty płatnik ma dwie możliwości:

  • jednorazową spłatę zadłużenia,
  • rozłożenie spłaty na raty.

W drugim przypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Dodatkowo można skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń.

Najbardziej klarowna jest sytuacja, gdy na koncie widnieje informacja o saldzie zerowym. W takim przypadku płatnik nie musi nic robić, oprócz dalszego płacenia składek.

Na koncie może wystąpić również nadpłata składek. W takiej sytuacji płatnik ma dwie możliwości:

  • zredukować kwotę najbliższej stawki,
  • wystąpić o zwrot nadpłaty.

Jeśli płatnik chce wystąpić o zwrot nadpłaty musi wypełnić wniosek RZS-P. Pieniądze zostaną przelane na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika ZUS.

Czytaj również:

Nie możesz się dostać do lekarza? Spróbuj w TPK. Dostaniesz receptę i zwolnienie

Problem z dieslem w Europie. Mamy stanowisko Orlenu

Rośnie liczba kobiet, które nie planują potomstwa. Nowy sondaż CBOS

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | płatnik | składki do ZUS | składki ZUS

Reklama

Reklama

Reklama