Reklama

Reklama

Nominacje dla trzech nowych ambasadorów

Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w piątek w imieniu prezydenta nominacje trzem ambasadorom: Urszuli Doroszewskiej, która będzie reprezentować Polskę na Litwie, Jarosławowi Suchoplesowi, który zostanie ambasadorem w Finlandii i Waldemarowi Dubaniowskiemu, który obejmie placówkę w Tajlandii.

Jak podano w komunikacie MSZ, Urszula Doroszewska jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie PRL angażowała się w działalność opozycyjną - była współpracownikiem KOR, jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Warszawie i niezależnego pisma "Głos".  

W 2006 r. Doroszewska została ekspertem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a następnie zastępcą dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. W latach 2008-2013 sprawowała funkcję Ambasadora RP w Gruzji. W maju 2013 r. objęła stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku. We wrześniu 2015 r. została doradcą Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest autorką licznych artykułów poświęconych krajom byłego ZSRR.  

Reklama

Jarosław Suchoples jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego, studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Instytucie Historii Uniwersytetu w Helsinkach. Jego kariera naukowo-dydaktyczna - podaje MSZ - rozwijała się na macierzystej uczelni, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, Uniwersytecie Humboldta i Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Szczecińskim oraz Państwowym Uniwersytecie Malezyjskim w Kuala Lumpur.  

W latach 2000-2002 Suchoples pracował jako analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie, jest autorem publikacji naukowych poświęconych regionowi Morza Bałtyckiego, Finlandii i Szwecji, był także szefem projektu badawczego realizowanego w Bibliotece Parlamentu w Helsinkach. 

Z kolei Waldemar Dubaniowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych). W Szkole Głównej Handlowej odbył podyplomowe studia dla kadry zarządzającej oraz w zakresie handlu zagranicznego. W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Gabinetu Prezydenta RP. Od 1998 do 2003 r. był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.  

W latach 2003-2005 pracował w grupie kapitałowej Polskich Sieci Energetycznych SA, początkowo jako doradca, a następnie został powołany na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i marketingu w spółce Exatel SA. W 2005 r. pełnił funkcję sekretarza stanu i szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2009 do 2013 r. sprawował funkcję Ambasadora RP w Singapurze. Po powrocie do kraju pracował jako dyrektor w PricewaterhouseCoopers, pełnił też funkcję członka rady fundacji "Polska Innowacyjna".  

Koniec nieporozumień

W czwartek doszło do spotkania ministra Waszczykowskiego z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim - miało ono związek z wypowiedziami szefa MSZ z początku tygodnia o opóźnieniach we wręczaniu nominacji ambasadorskich.  

Waszczykowski powiedział TVN24 po spotkaniu z prezydenckim ministrem, że jego poniedziałkowa wypowiedź o opóźnianiu wręczania nominacji ambasadorskich przez prezydenta Dudę była skrótem myślowym, a opóźnienia w nominacjach ambasadorów to kwestia zastanych od lat procedur i pracy urzędników w kilku instytucjach.  

W wydanym po spotkaniu komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ podkreślono, że Waszczykowski i Szczerski postanowili "pilnie dokonać przeglądu administracyjnych procedur nominacji ambasadorskich". Poinformowano, że przedmiotem ich rozmowy był również "stan przygotowań do wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy