Reklama

Reklama

Niższe ceny paliw. Jak jest na stacjach? Ile faktycznie kosztuje paliwo?

Ceny paliw zgodnie z obietnicą spadły - ogłosił we wtorek z samego rana premier Mateusz Morawiecki. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że po obniżeniu VAT na paliwa średnia cena litra benzyny na stacjach wynosi 5,19 zł, a oleju napędowego - 5,24 zł. W sieci szybko pojawiły się zdjęcia tablic z cenami na Orlenie. Jakie rzeczywiście wyglądają rezultaty niższego VAT-u?

Od wtorku do 31 lipca obowiązuje niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz.

Niższe ceny paliw od 1 lutego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera spadł podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.; do 8 proc. z 23 proc. na paliwa silnikowe; VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera. Czytaj też w serwisie INTERIA BIZNES.

Jak przełożyło się to na ceny paliw na stacjach? Internauci publikują zdjęcia z Orlenu. Szczególnie przychylne głosy płyną ze strony działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Czytaj też w serwisie Interia Biznes: Niższe ceny na stacjach i paliwowa turystyka

Zdjęcie z Wieliczki zamieściła posłanka PiS Urszula Rusecka. "Stacja PKN ORLEN w Wieliczce. Dzięki Tarczy Antyinflacyjnej od dziś możemy tankować za ok 70 gr taniej na litrze paliwa. Rząd PiS w przeciwieństwie do Donalda Tuska, premiera polskiej biedy znalazł guziki obniżające podatki" - napisała.

Fotografię z Katowic opublikował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: "K A T O W I C E. Godz. 10.00 Stacja paliw ul. Bocheńskiego - Od dziś znaczący spadek cen paliwa tutaj, jak i w całej Polsce. Czasowa obniżka podatku VAT na paliwo do 8%. Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w portfelach Polaków zostanie 25 mld zł!"

Zdjęcia z różnych części kraju zamieścił też wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. "Wałcz (zachodniopomorskie - red.), ul. Budowlanych. Tutaj też widać znaczący spadek w cenach paliw. Jest to efekt reakcji rządu Prawa i Sprawiedliwości na ogólnoświatowy wzrost cen! Tarcza Antyinflacyjna działa!" - napisał.

Ceny wzrosły przed obniżką?

Część polityków opozycji twierdzi, że na krótko przed obniżką, ceny paliw wzrosły. "Dzień przed obniżką podatku, cena paliwa wróciła w okolice 6zł. Jestem ciekaw jak będzie wyglądało nadchodzące pół roku na rynku paliw i jak będą kształtowały się ceny" - napisał na Twitterze Artur Dziambor z Konfederacji. 

31 stycznia zdjęcie z jednej ze stacji benzynowych opublikował związany z Polskim Stronnictwem Ludowym Mateusz Kołodziejczyk. "Jeżeli ktoś myślał, że rządowa - tekturowa tarcza antykryzysowa realnie wpłynie na drożyznę niestety był w błędzie" - pisał na Twitterze. 

Niższe ceny paliw. Obniżka cen żywności i VAT na nawozy


Podczas porannej konferencji prasowej premier odniósł się także do obniżki cen żywności. 

- Podległe nam instytucje już sprawdzają, czy te ceny, które są na pólkach sklepowych uwzględniają obniżkę VAT na żywność. Żywność jest jednym z elementów, który wpływa na inflację - stwierdził Morawiecki. Jak dodał, rząd zdecydował się nie czekać w tej kwestii na ostateczne zgody ze strony Komisji Europejskiej. 

- KE działa wolno, czasami za wolno, a inflacja jest tu i teraz. I żeby na tą inflację odpowiedzieć, obniżyliśmy akcyzę, VAT na gaz, energię elektryczną, paliwa, ciepło, ale także na żywność - powiedział.

Co z obniżką VAT na nawozy? Premier oświadczył, że rząd czeka na odpowiedź Komisji co do możliwości stosowania - obok obniżki VAT - również dopłat do nawozów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy