Reklama

Niż Pit przyniesie ze sobą intensywne opady śniegu. Potem srogie mrozy

Nad Polską przechodzi niż Pit, który niesie za sobą intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Za nim podąża wyż, który przyniesie zmianę w pogodzie. W przyszłym tygodniu w całym kraju będą mrozy, a temperatura spadnie do nawet -17 stopni C.

Sytuacja pogodowa w wielu rejonach będzie się pogarszała. Niż Pit niesie ze sobą intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu - przekazała Interii Emila Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Niż Pit w Polsce

W południe niż Pit rozciąga się od Zatoki Gdańskiej, przez woj. kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, aż po Beskidy i Tatry. Na tym obszarze obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Miejscami może napadać do 10 cm białego puchu. Front razem z opadami przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim.

Reklama

W rejonach górskich sytuacja przez kolejnych kilkadziesiąt godzin będzie się pogarszała. Wysoko w Tatrach spadnie nocą kolejne 20 cm śniegu, na Podhalu 15, a w Bieszczadach 25.

- Do końca dnia nad Bałtykiem obowiązują ostrzeżenia przed sztormem do ośmiu stopni w skali Beauforta - powiedziała Szewczak. 

Wiatr będzie umiarkowany, porywisty do 65 km/h na zachodzie. Wichur należy spodziewać się nad morzem - do 80 km/h oraz w Sudetach, tam nawet do 160 km/h. 

Prognoza pogody na przyszły tydzień. Do Polski idą mrozy

- Tuż za niżem Pit w stronę Polski zmierza chłodny front, który przyniesie silne mrozy - mówi Szewczak z IMGW.

Dwucyfrowe temperatury na minusie pojawią się w nocy z niedzieli na poniedziałek w rejonie podgórskich Karpat. W Zakopanem termometry pokażą -15 stopni C, kolejna noc to -17 stopni C, a noc z wtorku na środę przyniesie temperaturę -14 stopni C. 

Siarczyste mrozy wystąpią na terenie całego kraju, nie powinny jednak przekroczyć -9 stopni C.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | pogoda | niż

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy