Reklama

Reklama

​NIK: Zwłoki dziecka po poronieniu przechowywane przez sześć lat w szpitalu

W jednym szpitalu przechowywano zwłoki dziecka po poronieniu przez sześć lat - przekazała w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Z danych UNICEF, na które powołuje się Najwyższa Izba Kontroli, wynika, że co 16 sekund na świecie rodzi się martwe dziecko. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem - informuje polsatnews.pl.

W 57 proc. szpitali skontrolowanych przez NIK dokumentacja medyczna była prowadzona nierzetelnie, a blisko 35 proc. pacjentek nie miało możliwości skorzystania z pomocy psychologa. 

Reklama

"W jednym ze skontrolowanych szpitali pacjentkom, które poroniły dziecko, wręczano przy wypisie broszury o karmieniu dziecka piersią i przestrzeganiu diety matki karmiącej, co mogło pogłębiać ich traumę powstałą po stracie dziecka" - dodano.

W żadnym ze szpitali nie było osobnego pomieszczenia przeznaczonego do pożegnań ze zmarłym dzieckiem.

"Zdaniem NIK brakuje takiej samej we wszystkich szpitalach procedury odnośnie składanych przez pacjentki oświadczeń o ich decyzji w sprawie postępowania ze zwłokami dziecka - skorzystania lub rezygnacji z prawa do pochówku. Aż w 26 proc. skontrolowanych szpitali w dokumentacji medycznej brakowało takich oświadczeń" - czytamy.

W konsekwencji, w pięciu szpitalach, które nie posiadały tego dokumentu, zwłoki dzieci po poronieniach i martwo urodzonych przechowywano przez długi czas. W skrajnym przypadku było to sześć lat. 

Czytaj więcej, klikając TUTAJ.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama