Reklama

NIK: Marian Banaś zmienił decyzję w sprawie swojego zastępcy

Jak poinformował wydział prasowy Najwyższej Izby Kontroli, prezes NIK Marian Banaś podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postępowania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Na początku lipca br. prezes NIK skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę i wniosek do marszałek Sejmu o jego odwołanie z funkcji. Następnie zdecydował o odsunięciu Dziuby od nadzoru nad kontrolami.

Swoją decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury Banaś uzasadnił staniem na straży niezależności kontrolerów NIK. Podał, że zawiadomienie dotyczy popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Na początku sierpnia sejmowa Komisja do spraw Kontroli Państwowej negatywnie zaopiniowała wniosek prezesa NIK o odwołanie Tadeusza Dziuby.

Reklama

Powodem decyzja marszałek Sejmu

Wydział prasowy Izby poinformował, że w związku z tym, że marszałek Sejmu nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK, prezes Marian Banaś zdecydował o przywróceniu Dziubie nadzoru nad kontrolami.

"Z uwagi na fakt, że wniosek prezesa NIK Mariana Banasia, skierowany do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek został negatywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Kontroli Państwowej - pani marszałek nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK Tadeusza Dziuby" - przekazała p.o. kierownika wydziału prasowego Anna Matusiak-Rześniowiecka.

"Prezes NIK Marian Banaś, kierując się obowiązującymi przepisami prawa, podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postepowania przygotowawczego w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie" - dodała Matusiak-Rześniowiecka.

Ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku.

Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005-2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993-2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000-2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001-2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy