Reklama

Niezaszczepieni na bezpłatny urlop. Kontrowersyjny pomysł pracodawcy

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacji poinformowało swoich pracowników, że będzie oddzielać osoby niezaszczepione od zaszczepionych. Pracownicy, który nie przyjęli szczepionki mają zostać wysłani na bezpłatny urlop. Pomysł wywołał spore kontrowersje.

Jak poinformował "Dziennik Zachodni", w wiadomości zaznaczono, że "w związku z zapewnieniem podstawowych usług dla ludności", prawdopodobne jest wysyłanie na urlop bezpłatny tych, którzy się nie zaszczepili przeciwko Covid-19. 

Oddzielą zaszczepionych od niezaszczepionych

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozesłało do swoich pracowników wewnętrzną wiadomość, w której przedstawiło plan działania przeciwko rozprzestrzenianiu się Covid-19. Wszystko wydaje się racjonalne, poza końcówką pisma, która wzbudza duże kontrowersje. Do dokumentu dotarł portal tarnogórski info.

Reklama

"Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...), przedsiębiorstwo skorzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i rozwiązań w zakresie oddzielenia pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych i tym samym osoby niezaszczepione mogą zostać skierowane na urlop bezpłatny" - czytamy w liście, pod którym miał podpisać się Bartosz Satała, prezes zarządu.

Stanowisko firmy

To właśnie fragment odnoszący się do oddzielania osób, które nie przyjęły preparatu przeciw Covid-19 od reszty, wzbudza poważne kontrowersje. Nie ma bowiem, żadnej podstawy prawnej, która zezwalałaby na takie działanie. Jak tłumaczy ten fragment kierownictwo Przedsiębiorstwa? 

- Nasze przedsiębiorstwo zarządza infrastrukturą krytyczną. Jest zbudowane z takiej organizacji pracy, aby być bezpieczne i niezakłócone niczym w funkcjonowaniu tej infrastruktury - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy CHŚPWiK.

Prezydent chce wyjaśnień

Dziennik o stanowisko w tej sprawie poprosił także przedstawicieli Urzędu Miasta w Chorzowie, bo to właśnie miasto jest większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa. Rzecznik magistratu Kamil Nowak miał odesłać dziennikarzy do prezesa spółki wodociągi. 

Miasto Świętochłowice także zarządza CHŚPWiK i jest decyzyjne wobec przedsiębiorstwa. 

- Prezydent Świętochłowic Daniel Beger zna sprawę pisma, które zostało skierowane poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń do pracowników Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przy okazji następnego spotkania zarządu poprosi o wyjaśnienie prezesa Bartosza Satałę  - wyjaśnił "Dziennikowi Zachodniemu" Adrian Blondzik, rzecznik prasowy UM Świętochłowice.

Ważny jest w tej sprawie fakt, iż przymus bezpłatnego urlopu dla niezaszczepionych pracowników jest niezgodny z prawem. Do tej pory nie została przyjęta żadna ustawa zezwalająca na taką segregację pracowników.

Polsatnews.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy