Reklama

Nietrafiony prezent? Możesz go zwrócić w ciągu 14 dni

Nietrafiony prezent kupiony przez internet można zwrócić bezwarunkowo w ciągu 14 dni, licząc od momentu otrzymania przesyłki - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możliwość zwrotu lub wymiana rzeczy kupionych stacjonarnie zależy od dobrej woli sprzedawcy.

Jak wskazała Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czasami Mikołaj nie trafi w gust z prezentem, pomyli rozmiar, wybierze zły kolor albo nie ten model. Prawo daje jednak obdarowanemu możliwości wyjścia z tej sytuacji.

- Jeśli prezent był kupiony przez internet tuż przed świętami, to nie ma problemu. Na zwrot w sklepie internetowym mamy 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Wówczas nawet nie trzeba podawać przyczyny. Odsyłamy oświadczenie o odstąpieniu od umowy i nietrafiony prezent - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, tu sytuacja jest jasna dla kupującego i sprzedającego.

Reklama

Jak zwrócić prezent?

- Jeśli jednak prezent kupiony był w sklepie stacjonarnym, możliwość takiego zwrotu zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy, i to sprzedawca określa warunki zwrotu - dodała. Jak wyjaśniła, to sprzedawca określa, czy możliwy będzie zwrot, czy wyłącznie wymiana i czy będzie to możliwe przez 7 dni, 14 czy może 90 dni.

- Warto również wiedzieć, że w sytuacji oddawania-zwracania do sklepu stacjonarnego niechcianej rzeczy, sprzedawca może również zaproponować bon podarunkowy - dodała Cieloch.

Ekspertka zwróciła uwagę, że zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania; ma być też zapakowany w oryginale opakowanie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nietrafiony prezent | UOKiK | zwrot

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy