Reklama

Niespodzianka na granicy z Ukrainą. Nietypowy "pasażer"

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej wykryli próbę przemytu objętego ochroną żółwia stepowego - poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

- Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej podczas kontroli wjeżdżającego do Polski pojazdu wykryli nietypowego "pasażera". Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przewoził na siedzeniu żółwia - podkreśliła Edyta Chabowska.

Korczowa. Żółw stepowy na przejściu granicznym

Okaz to żółw stepowy (Testudo horsfieldii) objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Jak przypomniała rzeczniczka IAS, zgodnie z tą konwencją, ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

- Na ich legalny przewóz przez granicę potrzebne jest odpowiednie zezwolenie, którego kierowca nie okazał do kontroli. Żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu - zaznaczyła rzeczniczka.

Reklama

Chabowska dodała, że to kolejny w ostatnich dniach chroniony okaz wykryty na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy. - Kilka dni wcześniej podczas kontroli pojazdów w Korczowej funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej ujawnili nielegalny przewóz papugi żako - przypomniała.

W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali w sumie 4,5 tys. okazów CITES w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane, a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: korczowa | Ukraina | przejście graniczne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy