Niepokój na wschodniej granicy. Straż Graniczna publikuje alarmujące dane
W ostatnich dniach nasiliła się liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W ciągu zaledwie dwóch dni odnotowano w sumie 651 takich przypadków - przekazała Straż Graniczna. Doszło do niebezpiecznych incydentów z udziałem pograniczników.

Straż Graniczna opublikowała w piątek dane z ostatnich dwóch dni. Odnotowano 651 prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy. To o około jedną trzecią więcej niż w ciągu dwóch wcześniejszych dni (poniedziałek-wtorek), gdy do Polski usiłowało dostać się 434 migrantów. O podobnej liczbie (458) cudzoziemców forsujących zabezpieczenia informowano przed długim weekendem, w dniach 26-28 kwietnia.
Pogranicznicy w szczegółach opisali, jak wyglądały ostatnie dni. W środę nastąpiło 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy znajdujący się po białoruskiej stronie usiłowali również zniszczyć polski znak graniczny.
"Próbowali uszkodzić go kijami, gdy to się nie udało, podpalili go" - przekazano.
Niepokój na granicy z Białorusią. "Rzucane były kamienie"
Podobnie było w czwartek, kiedy przez granicę z Białorusią na terytorium Polski usiłowało dostać się 305 cudzoziemców. Jak informują funkcjonariusze z podlaskiego oddziału, zdarzenia te miały miejsce w powiecie hajnowskim, w okolicach Białowieży, Dubiczów Cerkiewnych, Narewki i Czeremchy.
Niektóre interwencje polskich pograniczników spotkały się z oporem ze strony cudzoziemców. Jak napisano w komunikacie, "kilkukrotnie w ciągu minionych dwóch dni w stronę polskich służb rzucane były kamienie i konary drzew przez osoby znajdujące się po białoruskiej stronie".
Strażnicy pomogli też 9 cudzoziemcom, którzy potrzebowali pomocy medycznej. Osoby te trafiły pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego.
Zatrzymano także 11 osób zaangażowanych w pomoc w nielegalnym przekroczeniu wschodniej granicy. Byli to obywatele Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu i Tadżykistanu.
Wpadli zagraniczni kurierzy
Jak przekazano, wobec wszystkich kurierów - oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy - zostaną również wszczęte postępowania administracyjne. Ich celem będzie wydanie decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Zatrzymanym cudzoziemcom grozi kara do 8 lat więzienia. Otrzymają też zakaz wjazdu do państw Schengen na okres od 5 do 10 lat.
Z szacunków Straży Granicznej wynika, że tylko w tym roku, na terenie województwa podlaskiego, polsko-białoruską granicę usiłowali nielegalnie przekroczyć cudzoziemcy z 31 krajów. W tym samym czasie funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 131 osób, które pomagały lub organizowały nielegalny przerzut cudzoziemców przez granicę z Białorusią.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!