Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Jest nowy skład rządu. Kaczyński wicepremierem, wśród ministrów Czarnek i Gowin

Na czele resortu edukacji i nauki stanie Przemysław Czarnek, Jarosław Gowin będzie ministrem rozwoju, natomiast Ministerstwo Rolnictwa obejmie Grzegorz Puda - wynika z informacji mediów. Po rekonstrukcji rządu ma w nim zasiadać 14 ministrów, a także m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński jako wicepremier i szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa.


Premierem w "odświeżonej" Radzie Ministrów nadal ma być Mateusz Morawiecki. Nowym wicepremierem ma zaś zostać Jarosław Kaczyński, który ostatni raz funkcję w rządzie pełnił w 2007 r. (był wtedy premierem) - podał Onet.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma stanąć na czele nowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa i objąć stanowisko wicepremiera.

W Radzie Ministrów pozostaną także Piotr Gliński (będzie wicepremierem oraz ministrem kultury i sportu), Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej) i Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości) - przekazał nieoficjalnie portal.

Reklama

Na czele resortu spraw wewnętrznych nadal będzie stać Mariusz Kamiński, który nie utraci nadzoru nad służbami specjalnymi.

Powrót Gowina, który zastąpi Emilewicz

Ministerstwo Edukacji zostanie połączone z resortem nauki. Tymi dziedzinami ma zająć się Przemysław Czarnek, który - według informacji medialnych - podczas niedawnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy był proponowany na szefa resortu sprawiedliwości.

Zobacz też: Zaakceptowano skład rządu

Grzegorz Puda ma z kolei objąć resort rolnictwa, a Jarosław Gowin wróci do rządu jako wicepremier oraz minister rozwoju i pracy (tą tematyką zajmuje się obecnie Jadwiga Emilewicz, która w niedzielę ogłosiła odejście z Porozumienia Jarosława Gowina).

Interia: Cieślak ministrem ds. samorządu 

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pozostanie Zbigniew Rau. Z kolei minister klimatu Michał Kurtyka ma zająć się połączonymi resortami środowiska i klimatu.

Według Onetu, nie zmieni się przywództwo w Ministerstwach: Finansów (szefuje tam Tadeusz Kościński), Zdrowia (Adam Niedzielski), Rodziny i Polityki Społecznej (Marlena Maląg, ale już bez kompetencji dotyczących pracy).

Ponadto Michał Woś, który teraz jest ministrem środowiska, ma być członkiem Rady Ministrów ds. Obywatelskich oraz tożsamości europejskiej.

Z informacji Interii wynika również, że ministrem ds. samorządu w KPRM, którego ma wskazać Porozumienie, będzie Michał Cieślak.

Potwierdził ją Adam Bielan. "Gratulacje dla posła Michała Cieślaka! Michał uzyskał właśnie rekomendację prezydium Porozumienia i obok prezesa Jarosława Gowina będzie naszym reprezentantem w Radzie Ministrów" - napisał na Twitterze Bielan. 

Rzecznik rządu: Informacje prawdopodobnie w środę 

- Prawdopodobnie w środę (30 września) zostanie przedstawiona informacja dotycząca głównej struktury i składu rządu po rekonstrukcji - powiedział we wtorek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.

Dopytywany, czy to oznacza, że w środę oficjalnie zostanie przedstawiony skład rządu po rekonstrukcji, rzecznik rządu odpowiedział: "faktycznie wszystko wskazuje na to, że jutro już będzie".

- Jest kwestia ustalenia terminarza z panem prezydentem - dodał. 

Reklama

Reklama

Reklama