Reklama

Niemieckie systemy Patriot dla Polski. Rusza relokacja

Niemiecka armia rozpoczyna relokację trzech systemów obrony powietrznej Patriot do Polski. Systemy uzbrojenia mają trafić do Polski "w najbliższych dniach".

Niemiecka Bundeswehra rozpoczyna relokację systemów obrony powietrznej Patriot do Polski

Pierwsi żołnierze wyruszą z pojazdami dzisiaj, z Bad Suelze w Meklemburgii-Pomorzu Przednim - informuje niemiecka agencja prasowa DPA, powołując się na informacje z "kręgów bezpieczeństwa".

Bundeswehra rozpoczęła relokację systemów Patriot do Polski

Jak podkreśla portal "Deutsche Welle", w najbliższych dniach systemy broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zostaną przeniesione do Polski. Chodzi o trzy takie systemy, które mają chronić krytyczną infrastrukturę w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

Przypomnijmy, że po wybuchu pocisku w listopadzie ubiegłego roku w Przewodowie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaoferowała rozmieszczenie w Polsce niemieckich systemów Patriot. Strona polska poprosiła jednak o przekazanie systemów Ukrainie, co wywołało niezadowolenie Berlina.

Reklama

Ostatecznie ustalono, że do Polski przyjadą trzy systemy Patriot. Dodatkowo Niemcy przekażą Ukrainie jeden system, aby wesprzeć kraj w walce obronnej przeciwko Rosji.

Patrioty pozostaną pod opieka Niemców

Niemieckie zestawy Patriot nie mają być przekazane Polsce na własność. Będą czasowo stacjonować na terytorium naszego kraju. Obsługę systemów prowadzić będzie niemiecka załoga.

W miejscach, które mają być nową lokalizacją Patriotów, przeprowadzono już rekonesans, w którym uczestniczyli przedstawiciele strony polskiej i niemieckiej. Baterie będą włączone w polski system obronny.

Przypomnijmy, że Polska czeka jeszcze na własny system Patriot. 

Rząd Mateusza Morawieckiego podpisał umowę z USA jeszcze w 2018 r. Na wyposażeniu tego systemu znajdą się nowoczesne, zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE, zdolne m.in. do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. 

Instalacje mają osiągnąć gotowość do funkcjonowania na przełomie 2023 i 2024 r.INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Polska | Patrioty | eksplozja w przewodowie

Reklama

Reklama

Reklama