Reklama

Reklama

Niemiecka prasa o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu: To nauczka dla Putina

Niemieccy komentatorzy uważają, że zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu utrudni powstanie sojuszu przeciwko dżihadystom z IS, chociaż nie sądzą, aby doszło do otwartej konfrontacji między NATO a Rosja. Ich zdaniem incydent jest nauczką dla Putina.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że incydent z rosyjskim samolotem raczej nie doprowadzi do otwartej konfrontacji między NATO a Rosją. "Sprawa nie jest aż tak poważna; nie doszło przecież do zbrojnego ataku na terytorium sojuszu" - wyjaśnia autor komentarza Nikolas Buse. 

"W NATO nikt nie jest zainteresowany przekroczeniem progu zwykłych w takich sytuacjach not protestacyjnych; po stronie rosyjskiej kalkulacja wypada zapewne podobnie, gdyż potencjalna cena za wojskowy odwet byłaby tak wysoka, że nawet gracz pokroju rosyjskiego prezydenta nie chciałby jej zapłacić za stracony samolot" - czytamy w "FAZ".

Reklama

Komentator zwraca uwagę, że Putin po raz drugi w krótkim czasie - po katastrofie samolotu nad półwyspem Synaj - dostał nauczkę. "Wojskowa interwencja powoduje często skutki, jakich nikt się nie spodziewał" - zauważa Buse.

Zdaniem "FAZ" zabiegi o utworzenie szerokiego sojuszu  przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) staną się po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu jeszcze trudniejsze. "Bez większego zaangażowania USA Syria pozostanie wylęgarnią terroryzmu i beczką prochu polityki światowej" - konkluduje Buse w "FAZ".

"Rosja i Turcja stoją przed wyborem" - pisze "Sueddeutsche Zeitung". "Oba kraje mogą zaostrzać konflikt werbalnie, politycznie, a nawet militarnie, bądź też odwołać się do rozsądku. Rozsądek nie jest jednak cnotą nadmiernie cenioną przez tych aktorów sceny międzynarodowej" - ocenia szef działu międzynarodowego gazety, Stefan Kornelius.

"Niebezpieczeństwo, że wojna całkowicie wymknie się spod kontroli i że sąsiedzi (Syrii) oraz mocarstwa im patronujące zostaną wciągnięte w wir masakry, jeszcze nigdy nie było tak wielkie" - ostrzega komentator.

"Ani w szeregach opozycji, ani wśród ekipy Asada nie widać żadnej postaci przywódczej, która mogłaby objąć tymczasowe kierownictwo za zgodą wszystkich najważniejszych uczestników wojny" - wskazuje "SZ". Kornelius obawia się "głębokiego regresu" w dotyczących Syrii negocjacjach w Wiedniu. "Zrozpaczony prezydent Francji Francois Hollande będzie musiał dwa i pół tygodnia po (zamachu) w Paryżu przyjąć do wiadomości, że zsuwanie się po równi pochyłej może ulec dalszemu przyspieszeniu" - konkluduje gazeta. 

"Die Welt" ostrzega przed całkowitą utratą kontroli nad konfliktem w Syrii. "W walce z IS nie wolno dopuścić do niepotrzebnej konfrontacji pomiędzy Rosją z Zachodem. Ankara i Moskwa muszą znaleźć drogę do odprężenia sytuacji" - pisze Michael Stuermer. Publicysta zaznacza, że USA nie mogą dłużej wykazywać braku zainteresowania sytuacją na Bliskim Wschodzie.

"Zachodnia dyplomacja musi jak najszybciej wpłynąć mitygująco na obie strony" - uważa "Hannoverische Allgemeine Zeitung". "Przede wszystkim konieczne jest większe zaangażowanie ze strony USA" - zaznacza autor komentarza ostrzegając, że Hollande nie powinien przeceniać swoich sił i możliwości.

Gazeta ocenia pozytywnie spotkania prezydenta Francji z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem i prezydentem USA Barackiem Obamą oraz fakt, że będzie rozmawiał też z prezydentem Rosji Władimirem Putina. "Odpowiedź na nowy islamski terror wymaga jednak czegoś więcej niż tylko zrzucania bomb przez reaktywowaną formację czterech mocarstw rodem z XX. wieku" - czytamy w komentarzu.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy