Reklama

Reklama

Niemiec przewoził przez Polskę 19 migrantów

Jeden z ośmiu zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - obywatel Niemiec - przewoził przez Polskę 19 migrantów. Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska poinformowała, że ludzie byli transportowani kamperem.

Straż Graniczna zatrzymała w poniedziałek osiem osób, które pomagały migrantom nielegalnie przekraczać polską granicę. Jedną z tych osób był Niemiec podróżujący kamperem. Oprócz niego zatrzymano obywateli Iraku, Turcji, Ukrainy i dwóch obywateli Syrii i Polski. Dwóch Polaków w wieku 32 i 61 lat, obydwaj pochodzą z województwa śląskiego; jeden Irakijczyk i Syryjczyk, którzy podróżowali razem - obydwaj mieli niemieckie tytuły pobytowe, a Syryjczyk miał status uchodźcy; kolejny Syryjczyk i obywatel Turcji również mieli niemieckie tytuły pobytowe.

Ponad 16 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy w trzy miesiące

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 osób, wszyscy są obywatelami Iraku - poinformowała Straż Graniczna.

Reklama

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tysięcy miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad półtora tysiąca nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama