Reklama

Reklama

Niemcy upamiętniają Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele RFN wezmą udział w licznych uroczystościach

Niemieckie placówki dyplomatyczne w Polsce wywieszą swoje flagi do połowy masztu, aby upamiętnić ofiary zbrodni niemieckich w Polsce - informuje niemiecki MSZ w związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. "Rząd RFN przywiązuje wielką wagę do upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckich w Polsce, ponosząc za nie odpowiedzialność" - podkreślają władze federalne w Berlinie i deklarują, że w stolicy Niemiec powstaną miejsca pamięci i spotkań z Polakami.

1 sierpnia przedstawiciele niemieckich placówek dyplomatycznych w Polsce wezmą udział w upamiętnieniu 78. rocznicy Powstania Warszawskiego przy miejscach pamięci w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Dzień wcześniej, w niedzielę 31 lipca, ambasador Niemiec Thomas Bagger będzie uczestniczył w mszy świętej i apelu poległych pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Złoży tam wieniec, podobnie jak następnego dnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niemieccy przedstawiciele w całej Polsce

Ponadto 1 sierpnia przedstawiciele ambasady wezmą udział w wielu innych uroczystościach na terenie Warszawy, między innymi w upamiętnieniu 78. rocznicy zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej tzw. Nordwache przez żołnierzy z batalionu Chrobry 1, uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, upamiętnieniu zdobycia obozu "Gęsiówka" przez batalion "Zośka". Także w innych miastach Polski przedstawiciele niemieckich placówek dyplomatycznych wezmą udział w oficjalnych obchodach Powstania Warszawskiego.

Reklama

Konsul generalny w Krakowie, Michael Gross, na zaproszenie wojewody małopolskiego, będzie uczestniczyć w obchodach w Krakowie. Konsul weźmie tam udział w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złoży wieniec.

Konsulat generalny Niemiec w Gdańsku rokrocznie upamiętnia Powstanie Warszawskie na zaproszenie władz miasta Gdańska. Wieniec pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Targu Rakowym złoży Konsul Generalna Kornelia Pieper.

We Wrocławiu, na zaproszenie wojewody, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu wezmą udział w uroczystości upamiętniającej pod pomnikiem Witolda Pileckiego, gdzie także złożą wieniec.

1 sierpnia. Niemieckie flagi do połowy masztu

1 sierpnia wszystkie niemieckie placówki dyplomatyczne w Polsce wywieszą swoje flagi do połowy masztu, aby upamiętnić ofiary zbrodni niemieckich w Polsce - podkreśla MSZ RFN.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy