Reklama

Reklama

Niemcy odesłali na polską granicę grupę migrantów. To obywatele Iraku

Niemieckie służby przekazały funkcjonariuszom SG z placówki w Tulicach (woj. lubuskie) pięcioosobową grupę migrantów. To obywatele Iraku, którzy zostali zatrzymani w Niemczech za nielegalny pobyt na terenie kraju.

Do przekazania grupy doszło w czwartek. Wcześniej obywatele Iraku starali się o ochronę międzynarodową w Polsce, zgodnie z procedurą wrócili do naszego kraju.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak, Irakijczycy najpierw udali się ze swojej ojczyzny do Turcji, a następnie na Białoruś. W kwietniu 2022 r. udało im się nielegalnie przedostać do Polski.

Wniosek o azyl w Polsce

Po przekroczeniu granicy Irakijczycy zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, a następnie skierowani do otwartego ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej, gdzie złożyli wioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Nie czekając jednak na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, udali się do Niemiec i tam złożyli kolejne wnioski o azyl, które zostały odrzucone.

Reklama

Z uwagi na wyjazd cudzoziemców z Polski Szef Urzędu ds. Cudzoziemców umorzył prowadzone wobec nich postępowania o nadanie statusu uchodźców. Obywatele Iraku po powrocie do naszego kraju ponownie złożyli oświadczenia o chęci dalszego ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.

- Nie jest to odosobniony przypadek. Nielegalni migranci często występują o ochronę międzynarodową w naszym kraju, ale w rzeczywistości cały czas ich głównym celem pozostają kraje Europy Zachodniej - dodała Konieczniak. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy